2020 Bekçi Alımları Ne Zaman Yapılacak? Bekçiler Ne Kadar Maaş Alıyor? Bekçi Olma Şartları Nelerdir?

Son dönemlerin en çok ilgi gösterilen mesleklerinden olan bekçilik için bekçi olma isteyen vatandaşlar araştırma yapmaya başladılar. Bekçilerin yetkileri ve sosyal haklarında yapılan kanuni düzenleme ile bu meslek çok daha cazip bir hale geldi. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan alımlar için Emniyet Genel Müdürlüğü'nün duyuruları takip ediliyor. Bekçi alımları ne zaman yapılacak? Bekçiler ne kadar maaş alıyor? Bekçi olmanın şartları nelerdir? 2020 bekçi alımı ilanı yayınlandı mı? Tüm det

İŞ İLANLARI 11.06.2020 - 15:50 11.06.2020 - 15:50

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda bekçiler ilealakalı olarak yapılan kanuni düzenlemenin ardından zaten cazip olan çarşı ve mahalle bekçiliği çok daha fazla ilgi görmeye başladı. Bekçi olmak isteyen vatandaşlar başvuru yapmak için araştırma yapmaya başladılar.

İçişleri Bakanlığı'na bağlı olarak Polis Akademisi veya Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak olan bekçi alımları için bu kuruluşların duyuruları araştırılmaya başlandı. Vatandaşlar bekçilik başvurularını nereye yapacakları, bekçilerin ne kadar maaş aldıklarını, bekçi alımlarının ne zaman gerçekleşeceğini öğrenmek istiyorlar.

BEKÇİ OLMA ŞARTLARI NEDİR?

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

-En az lise veya dengi bir okuldan mezun olmuş olmak

-En az 1,67 metre boyunda olmak

-Askerlik hizmetini tamamlamış olmak

-Beden kitle endeksi 18-27 arasında olmak

-18 yaşını tamamlamış 31 yaşından gün almamış olmak

-Altı aydan fazla hapis cezası almamış olmak

-Toplum içerisinde kötü bir şöhrete sahip olmamak

-Kamu haklarından mahrum olmamak

-657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. maddesinde belirtilen şartları taşıyor olmak

-Silah taşımak veya silahla görev yapmak konusunda hukuki bir kısıtlaması olmamak

-Adayların fuhuş, kumar,uyuşturucu gibi suç filleriyle hem kendisinin hem de eşinin ilişiği olmamak

-Alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı nedeniyle tedavi görmemiş olmak

-Polis eğitim kurumlarından sağlık nedenleri hariç tutulmak üzereherhangi bir nedenle çıkarılmamış olmak

-Terör örgütleriyle iltisaklı olmamak

-Siyasi partilere üye olmamak

-Olumlu güvenlik soruşturmasına sahip olmak

BEKÇİLİK MAAŞLARI KAÇ LİRADIR?

İçişleri Bakanlığı'na bağlı olarak göreve başlatılan bekçilerin maaşları tahsil durumlarına ve diğer unsurlara göre değişmektedir. Buna göre 2020 Haziran ayında ilkokul mezunu bekçiler 4.302 TL maaş alıyorlar. Lise mezunu bekçilerin maaşları 4532 TL ile 4455 TL arasında değişmektedir. Önlisan mezunu bekçilerin maaşları 4357 TL ile 4400 TL arasında verilmektedir. Lisans mezunu bekçilerin maaşları ise 4404 TL ile 4657 TL arasındadır. Yeni göreve başlayan lise mezunu bekar bekçilerin maaşı 4534 TL'dir.

BEKÇİ ALIMLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Bekçi alımları hakkında karar tamamen İçişleri Bakanlığı'nın yetkisindedir. İhtiyaca göre bekçi laımları dönem dönem gerçekleşmektedir. Bekçi alımları ile alakalı olarak duyurular Polis Akademileri veya Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. TBMM'de bekçi yetkileri ve özlük haklarında yapılan değişimin ardından 2020 bekçi alımı ile alakalı olarak yeni duyuruların yapılması bekleniyor.

BEKÇİ İŞ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Bekçi olmak isteyen vatandaşların Polis Akademileri ve Emniyet Genel Müdürlükleri tarafından yapılacak duyurularla belirlenecek esaslar çerçevesindeki alımları takip etmeleri gerekiyor. Bekçi iş başvurusuile alakalı olarak yapılacak yönlendirme henüz açıklanmadı. Ancak online olarak başvuru yapılabileceği bildirildi.

isbilgisi.com

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@