2020 Engelli Maaşı Ne Kadar? Engelli Maaşı İçin Gerekli Evraklar

Engelli maaşları ne kadar oldu sorusu hem yetişkinler için hem de engellilerin bakımını üstlenen kişiler için merak konusudur. 2022 aylığı olarak da bilinen bu maaşın alınabilmesi için belli şartların taşınıyor olması gerekmektedir.

DEVLET DESTEKLERİ 11.02.2020 - 16:57 11.02.2020 - 16:57

Engelli maaşları ne kadar oldu sorusu hem yetişkinler için hem de engellilerin bakımını üstlenen kişiler için merak konusudur. 2022 aylığı olarak da bilinen bu maaşın alınabilmesi için belli şartların taşınıyor olması gerekmektedir. 18 yaşından büyük olan engellilerin engellilik oranın yüzde 70 ve üzerinde ise yada yüzde 40 ile yüzde 69 arasında ise engelli maaşı bağlanması mümkün. Aynı zamanda 18 yaş altı engelli kişilere bakan kişilerin de maaşa bağlanması öngörülmüştür. 2020 engelli maaşı ne kadar sorusu ise evde bakım maaşında ve engelli maaşında değişiklik göstermektedir.

Engelli Maaşı Ne Zaman Ödenecek

Engelli maaşlarının ödemesi 3 ayda bir yapılmaktadır. Ancak bu maaşın yanında evde bakım ücreti alan kişilerin maaşlar her ay yatırılmaktadır. Engelli maaş ücretlerinin belirlenmesinde engellilik oranı önem taşımaktadır. Engellilik oranı arttıkça maaş miktarı da artmaktadır. Bu maaşlar engellilere bakan kişilere ya da kişinin kendisine ödenmektedir. Engelli maaşlarının ödenmesi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılmaktadır. Bu maaşlar bayram öncesinde erken ödenebilmektedir. Ancak genel olarak 3 aylık dönemlerde düzenli olarak ödenir.

Engelli Maaşında Düzenleme

Engelli maaşlarında yapılan düzenlemelerde birçok etken rol oynamaktadır. Engelli aylıklarının düzenlenmesinde asgari ücret, ülke ekonomisi gibi birçok faktör etkilidir. Bu maaşlara belirli aralıklarla ve oranlarla zamlar yapılmaktadır. Yeni zamlarla beraber engelli maaşları şu şekilde belirlenmiştir:

 1. Yüzde 40 ve 69 arası engelli olan kişilere 480 TL
 2. Yüzde 70 ve üzeri için 720 TL
 3. Evde bakım maaşı 1305 TL

Bu maaşların belirlenmesinde çeşitli kriterler rol oynamaktadır. Ayrıca bu maaşların alınması için belli şartların taşınıyor olması gerekir. Bu şartlardan sonra gerekli evraklarla başvuru yapılacaktır.

Engelli Maaşı 2020 Gerekli Evraklar

Engelli maaşına başvuruda bulunurken çeşitli evrakların teslim edilmesi gerekmektedir. Bu evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 1. 18 yaş altı engelli bakımında veli ya da vasi olma halinde bu durumu gösteren belgeler
 2. Hastane başhekimliği tarafından onaylanmış engellilik raporu
 3. Sevk kağıdı

Bu belgeler beraber Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunmak gerekmektedir. Engelli maaşında gerekli evraklar bu şekilde sıralanmaktadır.

Engelli Maaşında Son Durum

Engelli maaşlarının ödenmesinde ödemelerde yığılma yaşanmasının önlenmesi amaçlanmıştır. Bunun için kişilerin doğum tarihindeki son rakam esas alınır. Engelli maaşlarının ödenmesi için belirlenen tarihler şu şekildedir:

 1. Doğum tarihi 0-5 olan kişilere ayın 5. Günü
 2. Doğum tarihi 1-6 olan kişilere ayın 6.günü
 3. Doğum tarihi 2-7 olan kişilere ayın 7. Günü
 4. Doğum tarihi 3-8 olan kişilere ayın 8. Günü
 5. Doğum tarihi 4-9 olan kişilere ayın 9. Günü

Ödemeler bu tarihlerde yapılmaktadır.

2022 Engelli Maaşı

Kanundaki adıyla 2022 engelli maaşı olarak da bilinen bu maaş, gerekli şartların taşınması ve gerekli evrakların toplanması halinde verilmektedir. Engelli maaşının alınması için gerekli evraklar şu şekildedir:

 1. Fakirlik kağıdı
 2. Dilekçe
 3. Mal bildirimi
 4. Maaş alınmadığını belirten resmi kağıt
 5. 2 tane vesikalık fotoğraf
 6. Sağlık kurulundan alınmış rapor
 7. Vukuatlı nüfus kayıt belgesi

Bu belgelerle birlikte Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunmak gerekmektedir. Başvuru sonucunda gerekli şartları sağlayan ve evrakları eksiksiz olarak getiren kişilerin maaş ödemeleri başlayacaktır. Maaşların ödenmesinde kişinin özellikleri dikkate alınmaktadır. Engellilik durumu ve bakan kişinin geçim gücü gibi etkenler maaşın belirlenmesinde önem taşımaktadır. Engelli maaşının ödenmesi PTT kanalıyla belirlenen tarihlerde yapılmakta olup doğum günlerinde göre işlem yapılmaktadır.

Yorumlar (3)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@