2020 Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? E Devlet Emekli Maaşı Sorgulama

​​​​​​​Emekli maaşının alınma miktarında ödenen prim günü ve tutarı oldukça önemli rol oynar. Emekli olanlar, ne kadar emekli maaşı alacaklarını öğrenmek istedikleri zaman ödenen prim gününü ve miktarını ele alarak e-devlet sistemi üzerinden otomatik olarak hesaplama yapabilir. Böylece emekli olmaya hak kazanmış olanlar, alacakları maaşların miktarını önceden öğrenebilme imkânını elde edebilir.

SOSYAL GÜVENLİK 24.02.2020 - 12:06 24.02.2020 - 12:06

Emekli maaşının alınma miktarında ödenen prim günü ve tutarı oldukça önemli rol oynar. Emekli olanlar, ne kadar emekli maaşı alacaklarını öğrenmek istedikleri zaman ödenen prim gününü ve miktarını ele alarak e-devlet sistemi üzerinden otomatik olarak hesaplama yapabilir. Böylece emekli olmaya hak kazanmış olanlar, alacakları maaşların miktarını önceden öğrenebilme imkânını elde edebilir.

SSK’lı Olanlar Ne Kadar Emekli Maaşı Alır?

SSK’ya bağlı olarak çalışanların emekli oldukları zaman ne kadar emekli maaşı alacakları ile ilgili bilgiler kolay bir şekilde internet üzerinden hesaplanabilir. Aşağıda SSK’dan emekli olacakların alacakları emekli maaşının hesaplanmasında uygulanan adımlar sırasıyla açıklanmaktadır. Bu adımlar şu şekildedir:

  • SSK’lı olanların emekli maaşlarının hesaplanmasında son 10 yılda alınan maaşların hepsinin toplanıp 10’a bölünmesi sonucunda elde edilen tutar ele alınır.
  • Çıkan sonuç gösterge rakamı olarak kabul edilir.
  • Daha sonra oluşturulan gösterge rakamı ile aylık bağlama oranı ve katsayının çarpılması sonucunda ortaya çıkan miktar SSK’lıların aylık olarak alacakları emekli maaşının tutarı olarak belirlenir.

Bağkur’lu Olanlar Ne Kadar Emekli Maaşı Alır?

BAĞKUR’a bağlı olarak çalışanların emekli oldukları zaman alacakları maaşları hesaplayabilmeleri için ilk önce “www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-hesaplama” şifre ile giriş yapmaları gerekir. E-devlet sistemine şifre ile girildikten sonra kimlik doğrulama işleminin gerçekleşmesi için T.C. kimlik numarasının ve e-devlet şifresinin girilmesi gerekir. Bütün bilgiler eksiksiz bir şekilde girildikten sonra bağlı olunan sigorta birimi seçilip “Sorgula” sekmesine tıklandıktan sonra BAĞKUR’luların ne kadar emekli maaşı alması gerektiği online bir şekilde öğrenilir.

Emekli Sandığı Ne Kadar Emekli Maaşı Alır?

4C statüsünde emekli olacaklar, ne kadar emekli maaşı alacaklarını öğrenmek istedikleri zaman internet üzerinden hesaplama motorunu kullanarak sorgulama yapabilir. Aşağıda 4C statüsünden emekli olanların alacakları emekli maaşının ne kadar olduğunu öğrenmeleri için izlemeleri gereken adımlar detaylı bir şekilde verilmektedir. Bu adımlar şu şekildedir:

  • Hesaplama işleminin yapılmasından önce emekli olanların “uyg.sgk.gov.tr” resmi internet adresine giriş yapmaları gerekir.
  • Siteye giriş yapıldıktan sonra derece ve kademe bilgilerinin girilmesi gerekir.
  • Bununla birlikte alınan maaşların tarihi de doğru bir şekilde yazılarak hesaplama motoru ile kolay bir şekilde 4C statüsünden emekli olanların alacakları maaş miktarı online olarak öğrenilir.

Emekli Maaşının Ne Kadar Alınacağını Öğrenme

Emekli olma yaşı gelenlerin, alacakları emekli maaşının miktarını önceden öğrenmek istedikleri zaman internet üzerinden giriş yaparak hesaplama motoru yardımı ile sorgulayabilir. Aşağıda emekli maaşının ne kadar olduğunun öğrenilmesi için izlenilmesi gereken adımlarla ile ilgili bilgiler yer alır. Bu adımlar şu şekildedir:

  • Emekli maaşının ne kadar olduğunu öğrenmek isteyenler, ilk önce e-devlet sistemine şifreleri ile beraber giriş yapmalıdır.
  • Sisteme giriş yapıldıktan sonra çıkan ekrana e-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası girilerek kimlik doğrulama adımı tamamlanmalıdır.
  • Kimlik doğrulama adımının tamamlanmasından sonra hangi sigorta birimine bağlı olarak çalışılmışsa, o sigorta birimi seçilerek “Hesapla” butonuna basılıp kolay bir şekilde alınacak emekli maaşının tutarı öğrenilebilir.
  • Bunun dışında emekli olanlar, ALO 170 hattını arayarak da müşteri temsilcilerinin yönlendirmeleri ile beraber emekli maaşlarının miktarını öğrenebilir.

Emekli Maaşı Nereden Alınır?

Emekli olanlar, başvuru formunda emekli maaşının yatmasını istedikleri bankayı belirtmeleri durumunda maaşlar belirtilen bankaya yatırılır. Fakat emekli maaşının alınması için doldurulan başvuru formuna banka ismi yazılmamışsa, emeklilerin maaşları Ziraat Bankası’na yatırılır. Ziraat Bankası’ndan emekli maaşlarını almak istemeyenler, ilk aydan sonra kendi belirledikleri bankanın bilgisini vererek emekli maaşlarını o banka üzerinden alabilir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@