ABD'den Gelen Haberlerle Altın Piyasası Tırmanışa Geçti! Bugün Gram Altın Ve Çeyrek Altın Kaç TL Oldu?

Altın piyasası yeni haftanın ilk işlem gününe oldukça hareketli bir giriş yaptı. Altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenme yaşanırken küresel ve ulusal gelişmelere bağlı olarak uzmanlar fiyat analizi yapmaya başladılar. Gram altın ve çeyrek altın bugün kaç TL oldu?

EKONOMİ 01.06.2020 - 09:35 01.06.2020 - 09:35

Altın piyasası yeni haftanın ilk işlem gününe son dönemlerde görülmemiş bir hareketlenme ile giriş yaptı. Altın fiyatlarında uzmanların dahi tahmin edemediği bir hareketlenme yaşanıyor. Bu hareketlenmenin sebebi ise küresel kaynaklı haberler olarak gösteriliyor.

ABD KAOSU PİYASALARI KİLİTLEDİ

Koronavirüs sürecinin normalleşme adımlarının altın fiyatlarında düşme eğilimi şeklinde yansıyacağı beklentisi bulunuyordu. Ancak bu beklentilerin tamamı boşa çıktı. Önce ABD ile Çin arasında yaşanan gerginlik altın fiyatlarının normalleşme piyasası şartlarına geri çekilmesini engelledi. Şimdi ise ABD'de yaşanan toplumsal kaos piyasaları adeta kilitledi.

RİSK İŞTAHI ORTADAN KALKTI

ABD'de yaşanan bu gelişmeler neticesinde altın piyasasından yatırımcıların çıkarak diğer piyasalara yönelmesi beklentisi sekteye uğradı. Normalleşme adımlarının bu açıdan bir anlamı kalmadı. Piyasalardaki risk iştahı neredeyse ortadan kalkmış durumda. Bu nedenle yatırımcılar kaynaklarını altında tutmaya ve altına yönelmeye devam ediyorlar.

Altına olan ilginin artması nedeniyle ons altın kendisini bir anda yukarıya fırlattı. Hafta sonu boyunca 1729 dolar seviyesinde takılı kalan ons altın yeni haftanın ilk işlem gününde 1743 dolara yükseldi. Uzmanlara göre bu yükselişin devamının olacağı ve 1750 dolar sınırının aşılacağı belirtiliyor.

Kapalıçarşı altın piyasasında işlem geren altın çeşitlerinin 1 Haziran 2020 tarihli satış fiyatları şu şekilde:

Gram Altın: 381 TL

Çeyrek Altın: 630 TL

Cumhuriyet Altını: 2566 TL

Tam Altın: 2520 TL

Yarım Altın: 1260 TL

Reşat Altın: 2515 TL

22 Ayar Bilezik: 349 TL

18 Ayar Altın: 285 TL

14 Ayar Altın: 223 TL

Gremse Altın: 6302 TL

Hamit Altın: 2515 TL

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@