SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

İş Bilgisi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Home » Güncel » Açık Lise Mezuniyet Şartları 2024 Nelerdir?

Açık Lise Mezuniyet Şartları 2024 Nelerdir?

Açık liseden mezun olmak için öğrencilerin öncelikle açık liseye kayıt olması gerekir. Genel olarak açık liseden mezun olma şartları haberimizde detaylı olarak verilmiştir.

Yayınlanma:
ABONE OL

Açık liseden mezun olmak için öğrencilerin öncelikle açık liseye kayıt olması gerekir. Genel olarak açık liseden mezun olma şartları aşağıdaki gibidir;

 • Öğrencinin açık lise kapsamında minimum 8 dönem ve üzerinde ders alması gerekir. Yaşı 18 ve üzerinde olan öğrencilerin mezuniyeti için dönem sayısı, 5 ve üzerinde olmalıdır.
 • Öğrencinin aldığı kredi sayısı minimum 170 olmalıdır.
 • Öğrenci ortak derslerin tümünü başarıyla vermeli ya da muaf olmalıdır. Bir başka ifadeyle ortak derslerini altta bırakan öğrenci mezun olamaz.
 • Dil ve Anlatım dersi muafiyeti olmayan derstir. Öğrenci bu dersi başarıyla geçmelidir aksi halde mezuniyet söz konusu olamaz.
 • Açık öğretim diploması için öğrencinin minimum bir kez sınava girmesi gerekir
 • Sosyal bilimler, Matematik, Fen Bilimleri, Türkçe, Yabancı Dil, Genel Kültür benzeri alan derslerinin mezuniyet için geçmeleri gerekir.
 • Mezuniyet süresi olan 8 dönem sonunda derslerini verememiş ve mezun durumuna gelemeyen öğrencinin öğrenim süresi, mezun kriterlerini karşılayana kadar devam eder.
 • Açık öğretim lisesinde öğrenciler okuldan atılamaz veya sınıfta kalamaz.

Açık liseden mezuniyet için öğrenciler zorunlu ve ortak dersleri geçmek zorundadırlar. Ortak ve zorunlu derslerin sınavlarına 3 kez girmesine karşın geçemeyen öğrenciler bu derslerden muaf olurlar. Öte yandan bu derslerin kredileri olmayacağından mezuniyet için gerekli kredi şartı gecikir. Öğrenciler bu durumda seçmeli ders alarak eksik kredilerini kapatabilirler. Kredi eksikliği olduğunda öğrenci muaf olduğu dersi yeniden alıp geçerse kredisi transkriptine eklenir.

Dil ve Anlatım dersi ile Türk Dili ve Edebiyatı dersi muaf tutulamayan geçilmek zorunda olan derslerdir. Bu iki dersi geçemeyen öğrenci açık liseden mezun olamaz.

İLGİLİ HABER 2024 Büyükbaş Hayvancılık Hibe Desteği Şartları Nelerdir?
Açık liseden mezun olmak için öğrencilerin öncelikle açık liseye kayıt olması gerekir. Genel olarak açık liseden mezun olma şartları haberimizde detaylı olarak verilmiştir.

Açık Liseden Nasıl Mezun Olunur?

Açık lise mezuniyeti için öğrenciler alan seçtikleri veya seçmedikleri bölümleri için mevcut şartlara uymak zorundadırlar. Alan seçmeyen öğrenci, sadece genel mezun olma kriterlerini uygulayarak diplomasını alabilir. Ancak alan seçen öğrenci, sorumlu oldukları alan derslerini başarı ile geçtikleri takdirde mezun olabileceklerdir.

Alansız Açık Lise Mezuniyet Şartları Nelerdir?

Alan seçmeyen açık lise öğrencilerinin mezun olmaları için gerekli kriterler aşağıdaki gibidir;

 • Sorumlu oldukları 8 dönemdeki tüm zorunlu dersleri geçmeleri gerekir
 • Kredi sayısı son dönem itibariyle toplamda 170 kredi olmalıdır
 • Zorunlu ve seçmeli dersleri tamamlaması gerekir
 • Dil ve Anlatım dersi ile Türk Dili ve Edebiyat dersini başarıyla vermeleri gerekir

Açık Lisede Ders Seçimi Yapılmaması Halinde Ne Olur?

Açık lisenin ders seçim tarihleri arasında seçemeyen öğrenciler içim sistem kendiliğinde otomatik ders seçimi yapar. Ancak öğrencinin alacağı kredi sayısından daha fazla ders ve kredisi öğrenciye yüklenilebilir. Öğrencinin son döneminde böyle bir durumun olması ise seçilen derslerin verilememesi halinde mezuniyetin gecikmesine sebep olur.

Açık Lise Ne Kadar Zamanda Biter?

Açık liseden mezun olabilmek için geçerli süre, öğrencilerin yaşlarına göre farklılık gösterir. Yaşı 18 ve üzerinde olan öğrencilere sınav haklarıyla birlikte 5 dönem verilir. Ancak standart olarak lise öğrencisinin liseye açık liseden başlaması halinde 8 dönem mezuniyet kriteridir. Öğrencilerin açık lise mezuniyeti dersleri verememeleri veya ders seçimi yapmamaları benzeri sebeplerle gecikebilir ancak okuldan atılma veya sınıfta kalma durumu söz konusu değildir.

Açık Lise 1 Senede Biter mi?

Açık lisenin bir yılda bitilmesi yönetmeliğe göre mümkün değildir. Öğrenciler dönem başına maksimum 35 kredi alabilirlerken; normal lise öğrencisi için öngörülen öğrenim süresi 8 dönem yani 4 yıldır.

Açık Lisede Hangi Derslerden Muaf Olunur?

Açık lisede muafiyet tanınan dersler, 3 kez sınavına girilmesine rağmen geçilmeyen derslere özgü bir durumdur. Muaf olunan dersler diploma için gerekli kredi ağırlığına dahil olmayacağı gibi Türk Dili Edebiyatı ile Dil ve Anlatım dersi için muafiyet söz konusu değildir.

AÖL Sınavlarında Başarılı Olmak için Kaç Soru Doğru Yapılmalıdır?

Açık lise sınavları geçiş notu için sınır, 9 doğru cevaptır. 20 soruluk sınavın minimum 9 sorusunu doğru cevaplayıp 45 puan alana açık lise öğrencisi, bu dersi geçebilir. Ayrıca sınavda hatalı cevaplar doğru olanları eritmez.

Açık lise mezuniyeti, örgün öğretimden açık liseye geçiş yapmak isteyen öğrenciler için de geçerlidir. Bu durumda öğrenciler aldıkları derslerini tasdiknameleriyle belgeleyerek bu derslerden muaf olabilirler.

Kaynak: isbilgisi.com

author avatar
İş Bilgisi

İlgili Haberler

Güncel
9 Mayıs 2024
2024 Erasmus Başvuru Şartları, Gerekli Belgeler ve Yol Hibe Tutarları

2024 Erasmus başvuru şartları eğitim görülen üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterir. Her üniversite Erasmus başvurusu yapmak isteyen öğrenciler için farklı şartlar sunsa da genel hatlarıyla şartlar şu şekildedir: Herhangi bir üniversitede önlisans, lisans, yüksek lisans ya da doktora öğrencisi olmak. Erasmus Dil Sınavı’na girmek ve 100 üzerinden en az 70 puan almak. Daha önce toplam olarak […]

Güncel
30 Nisan 2024
2024 Askerlik Erteleme Şartları Nelerdir?

Askerlik işlemini ertelemek isteyen kişiler bazı belgeler eşliğinde askerlik şubesine giderek askerlik erteleme işlemini yaptırabilir. Askerlik zamanını ertelemek isteyen kişilerde bulunması gereken şartlar şunladır: Lise veya dengi bir kurumdan mezun olmak. (3 yıl ertelenebilir.) Üniversite mezunu olmak. (2 yıl ertelenebilir.) Yüksek lisans ya da doktora mezunu olmak. (35 yaşı geçmemek şartıyla 1 yıl ertelenebilir.) Askerlik […]

Güncel
30 Nisan 2024
Ehliyet Yenileme İçin Gerekli Evraklar 2024

Ehliyetlerde ve kimliklerde yapılan pek çok yeni yasal düzenleme de 2024 yılı itibariyle değişmiştir. Nüfus Müdürlüklerinde Yapılan Ehliyet İşlemleri Nelerdir? Nüfus Müdürlükleri üzerinden yapılan ehliyet ile ilgili işlemler şunlardır; İLGİLİ HABER Elektrik Aboneliği İçin Gerekli Evraklar 2024 Açık liseden mezun olmak için öğrencilerin öncelikle açık liseye kayıt olması gerekir. Genel olarak açık liseden mezun olma […]

Güncel
9 Nisan 2024
Bayram tatili bilançosu artıyor! Bakan Yerlikaya’dan açıklama geldi

Ramazan Bayramı tatilinin başlaması ile birlikte yüz binlerce insan yola koyulmuştu. 9 günlük tatil dönemini değerlendirmek için şehir içi ya da şehirler arası yolculuk yapan vatandaşlardan istenmeyen haberler gelmeye devam ediyor. ARAÇ SÜRÜCÜLERİNE PEŞ PEŞE UYARILAR YAPILDI Ülke genelinde yolculuk yapma oranının en üst seviyelere çıktığı bayram tatili dönemine yetkililer günler öncesinden hazırlanmış, vatandaşlara kurallara […]