Asgari Ücret Alan Birisi Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilir?

Günümüz ekonomik koşullarına baktığımızda, en fazla kredili ürünlere ihtiyaç duyan kesimin asgari ücretliler olduğunu görmekteyiz. Peki, asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir? Aldığı maaşla orantılı olarak, asgari ücretlinin çekebileceği kredi tutarı ne kadar? Bu soruların cevabı ve konuyla ilgili diğer detaylar finans haber yazımızın devamında verilmiştir.

KREDİ 14.01.2020 - 11:34 14.01.2020 - 11:34

Günümüz ekonomik koşullarına baktığımızda, en fazla kredili ürünlere ihtiyaç duyan kesimin asgari ücretliler olduğunu görmekteyiz. Peki, asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir? Aldığı maaşla orantılı olarak, asgari ücretlinin çekebileceği kredi tutarı ne kadar? Bu soruların cevabı ve konuyla ilgili diğer detaylar finans haber yazımızın devamında verilmiştir.

Asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir?

Bankadan kredili hizmet almak isteyenlerin başvurularının kabul edilmesi ve yüksek limitlerle kredi ya da kredi kartı taleplerinin kabul görmesi için, bankalar farklı birçok kriteri değerlendirmektedir. Bunlardan biri de, kişinin düzenli bir geliri olması ve gelirinin ne kadar olduğudur. Asgari ücretli için gelir durumu ve ortalama tahmini giderlerini de baz alan bankalar, başvurulan kredi için limiti de buna göre belirlemektedir.

Asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir? Sorumuzun cevabına tekrar dönecek olursak, bankaların kredi kullandırırken genel prensibi, ödenecek taksit tutarının maaşın yarısını geçmeyecek şekilde olmasıdır. Diğer şartları uyan asgari ücretli için de, bu durum aynıdır. Bankanın vereceği kredi limiti de, buna göre onaylanmaktadır. Bu limit, hane halkının ve özellikle de eşinde gelirinin bulunması durumunda, biraz daha fazla olmaktadır. 

Belgeleyebildiğiniz her gelir, çekilebilecek kredi limitinin artmasını sağlayacaktır. Örneğin eşinizin veya bekar çocuklarınızın gelirlerini belgeleyebilir ve hatta bankaya onlarla müracaat ederseniz, daha yüksek limitli kredi çekmeniz mümkündür.

Bunun yanında bankaların, sadece maaşınızı baz almayacaklarını da unutmamak gerekir. Belgelen kira gelirleri ve farklı tüm gelirleriniz, çekeceğiniz kredi limitini artıracak bir etkendir. Evinizin kira olup olmadığı gibi diğer detaylarda dikkate alındığında, kredi limitleri değişebilmektedir. Bu yüzden aylık kredi taksit tutarının %50 olmasından biraz daha bağımsız şekilde, kredi limitinizi artırabilirsiniz.

Asgari ücretlinin en fazla ödeyebileceği kredi aylık taksiti hesaplaması

Banka temel olarak, kişinin aylık net gelirini baz almaktadır. Yasal vade sınırlarını da dikkate alarak, aylık geliri 2400 TL olan birinin kredi için ödeyebileceği aylık tutar, 1200 TL olarak öngörülür. 
Ödenebilecek en yüksek taksit tutarının bu şekilde olmasının yanında, kredi faizleri de burada dikkate alınmalıdır. İhtiyaç kredisi yasal vade sınırı, son düzenlemeyle yeniden 60 ay olduğunu da dikkate alırsak, 2400 TL maaş alan birinin en üst vadeden hesapladığımızda 60x1200= 72.000 TL kredi çekmesi mümkün olabilmektedir.

Ancak, burada tek etkenin sadece maaşınız olmadığını da hemen belirtmek isteriz. Zira maaşın dışında daha önceki ödemelerinizde zorlanıp zorlanmadığınız, banka ürünü kullanıp kullanmadığınız, evinizin kira olması ve farklı birçok etken bulunmaktadır. Bu hesaplama, sadece ön görülen hesaplama şeklidir.

Burada bahsedilen toplam tutar, alacağınız kredi için bankaya ödenecek masraflar ve faiz oranları dahil edilerek hesaplanmıştır. Yani aslında çekilecek tutardan bahsetmek yerine, ödemeniz gereken toplam tutardan bahsetmek daha yerinde olacaktır. 

Devletin daha öncesinde yaptığı düzenleme ile ihtiyaç kredisi vade üst sınırı, 36 ay ile belirlenmişti. Hesaplamalarda kredi notu ne kadar yüksek olursa olsun, buna göre yapılmaktaydı. Yeniden 36 aya düşmesi durumunda 2400 TL maaş alan birinin bankaya geri ödemesi de içinde olmak üzere, çekeceği tutarda 36 ay ile maaşının yarısının çarpımı şeklinde olacaktır. Kısacası yasal vade sınırı ne olursa olsun, maaşın yarısı ve vade üst sınırının çarpımından çıkan sonuç asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir? Sorusuna verilecek cevaptır.

60 aylık vade ile ihtiyaç kredisi imkânı bulunsa da, bu limitler her asgari ücretli için geçerli olmayacaktır. Tüketicinin kredi notu, çekilecek kredi tutarının üst limitlerden ya da daha düşük limitlerden onaylanmasındaki en temel etkendir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@