Avrupa Otomobil Pazarı'na Türkiye Damgası! Avrupa Geriledi Türkiye Zirveye Çıktı!

Avrupa Otomobil Pazarı'nın 2020 verileri açıklandı. Duyurulan tabloya göre otomobil pazarında tek büyüyen ülke Türkiye oldu. Koronavirüsün büyük darbe vurduğu sektörde Türkiye aynı zamanda tüm Avrupa'da tek büyüyen ülke olarak dünyanın dikkatini çekmeyi başardı.

OTOMOBİL 17.06.2020 - 11:51 17.06.2020 - 11:51

Avrupa Otomotiv Sektörü için 2020 yılı kabus gibi geçmeye devam ediyor. Dünyaca tanınmış markalar binlerce işçi çıkarmak zorunda kalırken Avrupa Otomobil Pazarı'nın 2020 verileri kamuoyuna açıklandı.

OTOMOBİL SATIŞLARINDA EN KAYIP TÜRKİYE'DE OLDU

Açıklanan tabloya göre Avrupa Otomobil Pazarı'nda Mayıs ayı verilerine bakıldığında Türkiye yüzde 7,57 ile otomobil satışlarından en az kaybı yaşayan ülke oldu. Mayıs ayında otomobil satışlarında Almanya'da kayıp yüzde 49,50 olurken Fransa'da kayıp yüzde 50,34 ile gerçekleşti. Otomotiv sektörünün iki lokomotif ülkesi olan Almanya ve Fransa bile dibe vururken Türkiye toparlanma eğilimi gösteren tek ülke oldu.

2020'DE TÜRKİYE'DE SATILAN OTOMOBİL YÜZDE 22 ARTTI

Avrupa Otomobil Pazarı'nın 2020'nin ilk 5 aylık verilerine bakıldığında Türkiye'nin otomobil satışlarını yüzde 22 arttırdığı görüldü. Bu açıdan tüm Avrupa ülkeleri arasında artış rakamı yakalan tek ülke Türkiye oldu. 2020 yılının ilk beş ayında Almanya'da otomobil satışları yüzde 35 düşerken Fransa'da otomobil satışları yüzde 48 azaldı.

HAZİRAN AYI RAKAMLARI PATLAMA YAPACAK

Haziran ayı rakamları henüz belli olmadı. Ancak kamu bankalarının verdği uygun faizli, uzun vadeli ve 6 ay geri ödemesiz taşıt kredileri nedeniyle Türkiye'de Haziran ayında otomobil satış rakamlarında patlama gerçekleşmesi bekleniyor.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@