Bankalar Kredi Musluklarını Açtılar! Verilen Kredi Miktarı Rekor Kırdı!

Ekonominin yapı taşı olarak görülen KOBİ'ler için hükümet ve ekonomi yapıcılar tarafından verilen destekler sonrasında bankaların da ellerini taşın altına koydukları belirlendi. Bunun üzerine kredi muslukları açıldı.

EKONOMİ 04.07.2020 - 11:34 04.07.2020 - 11:34

Salgın sonrasında bankaların kredi hacminde büyük bir daralma yaşanacağı düşünülüyordu. Ancak beklenildiği gibi olmadı ve bankalar tarafından verilen çeşitli destekler sonucunda da bankaların kredi hacminin yükseldiği ifade edildi. Bankacılık sektörünün KOBİ kredilerinde yaşanan artış yılın sadece ilk altı aylık döneminde 810 milyar lira olarak açıklandı. Yapılan değerlendirmeler sonrasında bu artışın geçtiğimiz yıllara göre 193,3 milyar lira olduğu açıklandı.

Koronavirüs salgını özellikle esnafı ve işletmeleri derinden etkiledi. Pek çok esnaf bu süreç içerisinde kepenk kapatmak durumunda kaldı. Pek çok sektörde üretimlerin geçici süreyle de olsa durduğu belirlendi. Tüm dünyada yaşanan bu gelişmeler sonrasında hükümetler ve merkez bankalarının olumlu olarak izlemiş oldukları politikalar ve ekonomik destekler nakit akışının bir nebze olsun iyileştirilmesini sağladı.

KOBİ’lere Verilen Krediler Yükseldi!

Salgından en fazla etkilenen KOBİ’ler için bu süreçte bankalar ellerini taşın altına koydular ve kredi musluklarını açtılar. Ülkenin yapı taşı olarak görülen KOBİ’ler istihdamın yüzde 75’lik kısmı için oldukça önemliler. Cironun ise yaklaşık olarak yüzde 65’lik kısmını oluşturuyorlar. Bu veriler detaylı bir şekilde incelendiği zaman aslında ülkenin ekonomisi için KOBİ’lerin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor.

Süreci desteklemek için hükümet ve ekonomi yönetimi ile iş birliği içerisine giren bankacılık sektörünün, hem istihdamın hem de üretimin ayakta kalması için KOBİ’lere verilen desteğin bu dönemde daha fazla artırıldığının altı çizildi.

Kredi Garanti Fonu kefalet limiti ile kullandırılmış olan krediler için sağlanan hazine desteği bu süreçte 25 milyar liradan 50 milyar liraya kadar çıkarıldı. Uygun ödeme koşulları, ödeme erteleme, düşük faiz gibi pek çok konuda kolaylık sağlandı. Bu durum ise KOBİ’lerin göstermiş oldukları performansa ve elde etmiş oldukları rakamlara reel ekonomi üzerinden yansımış oldu.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@