BDDK'nın Yeni Düzenlemesi Resmi Gazete'de Yayımlandı! O Hesap Sahiplerine 3 Ay Ek Süre Verildi!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan bir değişiklik bugün Resmi gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre son 10 yıldır hesap hareketi olmayan ve zaman aşımı mevzuatına uyan emanet, alacak ve mevduat hesaplarının Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilmeden önce başvuru yapılması gereken son tarih 3 ay uzatıldı.

BANKACILIK 02.06.2020 - 09:06 02.06.2020 - 09:06

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bugün çok sayıda vatandaşı yakından ilgilendiren bir düzenlemeyaptı. Resmi Gazete'de yayımlanan değişikliğe göre vatandaşların bankalarda işlem görmeyen hesaplarında bulunan paraların Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devri ile alakalı olarak süre uazatımı yapıldı.

Son 10 yıldır herhangi bir işlem yapılmayan ve hareket olmayan hesaplardaki paralar kanuni olarak zaman aşımına uğrayacak ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devri gerçekleştirilecekti. Bunun için belirlenen kanuni süre 16 Haziran 2020 olarak daha önce açıklanmıştı.

BDDK SÜREYİ 3 AY UZATTI

BDDK bugünkü Resmi Gazete'de bir düzenleme yayınladı. Bankalardaki son 10 yılda hareket görmeyen hesaplara ait paraların Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilmesi ile alakalı süre 3 ay uzatıldı. Vatandaşlar 15 Eylül'e kadar bankalarda bulunan bu hesaplar ile alakalı olarak başvuru yapıp paraları alabilecekler.

2009 yılından itibaren hareket olmayan bu hesaplar ile alakalı olarak daha önce bir liste yayınlanmıştı. Listede ismi bulunan hesap sahipleri veya onların yasal varisleri 15 Eylül 2020'ye kadar başvuru yapma haklarına sahip oldular. Bu şekilde bir hak mağduriyetinin önüne geçilmesi amaçlandı.

HAREKET OLMAYAN HESAPLAR 30 EYLÜL'E KADAR DEVREDİLECEK

Öte yandan 15 Eylül 2020'ye kadar başvuru yapılmayan hesaplarda bulunan mevduatlar 30 Eylül 2020 tarihine kadar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilecekler.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@