Bekçi Alımları İle Alakalı Son Gelişme! 2020'de Kaç Bekçi Alınacak? 6.000 TL Maaşla Bekçi Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Türkiye'de yüz binlerce vatandaş Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanacak bekçi ilanlarına kilitlenmiş durumdalar. 2020 bekçi alımı için son dakika gelişmelerini takip eden vatandaşlar bekçi olabilmek için önlerine çıkacak fırsatı bekliyorlar. 2020'de bekçi alımı yapılacak mı? Bekçi maaşı kaç liradır? Bekçi olmak için aranan şartlar nelerdir?

İŞ İLANLARI 16.06.2020 - 13:54 16.06.2020 - 13:54

Türkiye'de işsizlik vatandaşları farklı meslek kollarına sevk etmeye başladı. Özel sektörde iş bulamayan, iş bulsalar da burada kazandıklar gelirleri yeterli görmeyen vatandaşlar kamuda işe girebilmenin yollarını aramaya başladılar. Bu arayışta öne çıkan tek meslek kolu ise bekçilik oldu. Bekçiler hem iyi bir maaş elde etmeleri hem de iş garantileri olması sebebiyle toplumda ön plana çıkan mesleklerin zirvesine çıkmayı başardı.

Kamuda bekçi olmak isteyen vatandaşlar Emniyet Genel Müdürlüğü'nün duyurularını yakından takip ediyorlar. Bekçi alımları hakkında Emniyet Genel Müdürlüğü şu anda kadar bir duyuru yapmadı. Ancak 2020 bekçi alımı duyurusu çok kısa bir süre içerisinde yapılacak. Bekçiler ile alakalı olarak TBMM'de yapılan düzenleme ve koronavirüs nedeniyle işe alım duyurusu gecikti. Ancak 2020'de çok ciddi sayılarda bekçi alımı yapılacağı bildirildi.

2020 BEKÇİ ALIMI

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 2020 yılı içerisinde en az 20.000 bekçi alımı yapacağı öğrenildi. Bu konuda hem kadro açılması hem de bekçilerin eğitimi ile alakalı olarak planlamaların yapılmasının ardından işe alımlar gerçekleştirilecek. Yapılan son kanuni düzenleme ile bekçilerin bir eğitim süresi olacak. 3 ay boyunca teorik ve pratik eğitim alacak olan belçiler görev yapacakları illerde ilk 2 ay da adaptasyon eğitimine tabii tutulacaklar. Tüm eğitimleri geçen bekçilerin asaletleri onaylanacak.

BEKÇİ OLMA ŞARTLARI NELERDİR?

-Türkiye umhuriyeti vatandaşı olmak

-18 yaşını tamamlamış 30 yaşından gün almamış olmak

-Askerlik hizmetini tamamlamış olmak

-Beden kitle indeksi 18-27 aralığında olmak

-Bekçilik başvurusu yapılan ilde en az son 1 yıldır ikamet ediyor olmak

-Hapis cezası almamış olmak

-Toplumda kötü şöhretli olarak tanınmamak

-Kamu haklarından mahrumiyeti bulunmamak

-Memur olmasına engel olacak bir durumu olmamak

-Silah taşımasını engelleyecek hukuki bir durumu olmamak

-Alkol, uyuşturucu veya benzer maddelerden tedavi görmemiş olmak

-Polis eğitim kurumlarından daha önce çıkarılmamış olmak

-Terör örgütleriyle iltisaklı olmamak

-Siyasi partilere veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye olmamak

-Güvenlik sorunturmasından olumlu geçebilmek

BEKÇİ MAAŞLARI KAÇ LİRADIR?

Emniyet Genel Müdürlüğü'Nün bekçilere ödenecek maaşlarla alakalı olarak yapılan son açıklamasına göre işe yeni başlayan, evli olmayan , lise mezunu bir bekçinin başlangıç maaşı 4.527 TL'dir. Bekçilerin maaş miktarı eğitim durumu, medeni durumu, çocuk sahibi olması, görevi gibi etkenlerle 6.000 TL'nin üzerine çıkabiliyor.

isbilgisi.com

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@