Boşanırken Kredi Borcu Ne Olur? Eşlerden Kim Öder?

Boşanma sürecinde yer alan hukuk farklı bir süreç ise, boşanmaya dayalı olarak eşler arasındaki mal paylaşımı sürecidir. Eşlerin ayrılması ile oluşan hukuki süreçlerden biri olan mal paylaşımında cevabı en fazla merak edilen sorulardan biri olan, boşanırken kredi borcu ne olur? Sorusunun detaylı cevaplarını bu yazımızda sizlerle paylaştık.

KREDİ 03.01.2020 - 18:06 03.01.2020 - 18:06

Son yıllarda önemli oranda artış gösteren boşanma vakaları, boşanırken kredi borcu ne olur? Sorusunun sorulmasına da neden olmaktadır. Çünkü günümüzün ekonomik şartlarında toplumun önemli bir kısmının kredi kartı ya da kredi borcu bulunduğu önemli bir gerçektir.  

Boşanma sürecinde yer alan hukuk farklı bir süreç ise, boşanmaya dayalı olarak eşler arasındaki mal paylaşımı sürecidir. Eşlerin ayrılması ile oluşan hukuki süreçlerden biri olan mal paylaşımında cevabı en fazla merak edilen sorulardan biri olan, boşanırken kredi borcu ne olur? Sorusunun detaylı cevaplarını bu yazımızda sizlerle paylaştık.

Boşanırken Kredi Borcu Ne Olur? 

Evlilik eşler için bir hayat ortaklığı olduğu gibi, aynı zamanda bir ekonomik ortaklık anlamına da gelmektedir. Bu yüzden eşlerin boşanması ile birlikte hayat ortaklığı sonlandırıldığı gibi, ekonomik ortaklık da doğal olarak eşlerin ayrılması ile birlikte sonlanır. 

Boşanma sürecinde ekonomik sorunların ortadan kaldırılması için, yasalarca bazı şartlar belirlenmiştir. Bu şartlardan biri de mal rejimi başlığı altında, detaylandırılmış olup, boşanma sürecinde mal rejiminin de ayrı bir şekilde dikkate alınması gerekir.

Asıl konumuz olan boşanırken kredi borcu ne olur? Sorusunun cevabına gelecek olursak, çekilen kredinin asıl borçlusu olan kişiye kredi borcundan sorumludur. Evliyken aynı şekilde nasıl krediyi çeken kişi sorumluluk altındaysa, boşanma durumunda da aynı şekilde asıl borçlu sorumluluk sahibidir.

Eşlerden herhangi birinin bankadan çekmiş olduğu ihtiyaç kredisi için boşanma aşamasında ve sonrasında eşi yükümlülük altına girmez. Ancak krediyi çeken kişinin bu krediyi eşinin kullanılmış olduğunu ispat etmesi durumunda, açılacak dava neticesinde mahkeme kararıyla eşin sorumluluk altına girmesi söz konusu olabilir.

Boşanırken kredi borcu ne olur? Sorusuna verdiğimiz cevaptan sonra, kredi kartı borcuna da kısaca değinelim. Kredi kartı borçları yasal olarak, sadece kart sahibinin sorumluluğu altındadır. Türk medeni kanununda bu tip borçlar için kanun maddesi oldukça açık olup, kredi kartı borcu için ikinci bir kişiye sorumluluk yüklenmesi mümkün değildir.

Boşanırken Konut Kredisi Borcu Ne Olur? 

Konuyla alakalı konut kredisi için, ayrı bir değerlendirme yapmak faydalı olacaktır. Çünkü genel kapsam itibarıyla ihtiyaç kredileri neden daha farklı olan konut kredisi, ayrı değerlendirilmektedir. 
Tarafların evlilik ve boşanmalarında mal rejimini seçmeleri durumunda, yapılacak bir protokol ile konut kredisinin akıbetine karar verilebilir. Çünkü burada alınan konutun paylaşımı da söz konusudur. 

Eşlerin aralarında yapacakları anlaşma ya da yasal mevzuata göre doğabilecek sorunlar nedeniyle, gerek mal paylaşımı konusunda ve gerekse konut kredisinin genel durumu için eşlerin ikisi de sorumluluk altında kalabilir. Bu durum mal rejimi ya da mallara katılma rejimi gibi farklı mevzuatlara göre değerlendirilir. Öyle durumlarda ortaya çıkan sorunlar, genellikle ilgili mahkeme kararıyla bağlayıcı hükme tabidir.

Kredi Borcu Olan Eşten Nafaka Talep Edilir Mi? 

Eşin kredi borcunun olması, nafaka ödemesine engel bir durum değildir. Ancak ilgili mahkeme nafaka konusunda kişinin ekonomik durumu ile ilgili yapacağı araştırma ya da alacağı bilgilerle, gerekli kararı verecektir. 

Resmi olarak kişinin borçlarından sonra kalan geliri dikkate alınmakta ve buna göre nafaka belirlenmektedir. Ancak nafaka talep edilen eşin kredi borçlarından dolayı maddi durumunun talep edilen nafakayı karşılamasına engel bir durum varsa, nafaka talebi reddedilebilir. Ya da ilgili mahkeme, cüzi miktarlarda nafaka ödenmesine hükmedebilmektedir.

Boşanırken kredi borcu ne olur? Başlıklı konumuzla ilgili sormak istediğiniz şeyleri, yorum kısmından bizlere ileterek aklınıza takılan sorular için ayrıca cevap alabilirsiniz.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@