Çalışan Annelere Müjde! Bakanlık Aylık 1300 Lira Ödeme Koşullarını Açıkladı! İşte Başvuru Şartları!

Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar sonrasında çalışan annelere bakıcı desteği adı altında aylık 1300 lira ödeme yapılacağı açıklandı. İşte başvuru detaylar!

EKONOMİ 03.07.2020 - 16:20 03.07.2020 - 16:20

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamalarda çalışan anneleri yakından ilgilendiren açıklamalarda bulundular. Annelere bir süredir yapılan yardımlar hakkında detaylı bilgiler verdi. Çalışan anneler için çalışmış oldukları kurumlara konu hakkında detaylı bilgi vermeleri ve başvuruda bulunmalarının ardından ödemelerini alabiliyorlar.

Yurt dışında çalışan anneler de başvuru yapmak istedikleri zaman büyükelçilik ve konsolosluklar aracılığı ile ödemelerini sorunsuz bir şekilde alabilecekler. Annenin doğumu gerçekleştirmesinin ardından ilgili nüfus müdürlüğünden çocuğun kimlik sistemi ile birlikte kayıt işleminin yapılması gerekiyor. Kayıt işleminin de tamamlanmasının ardından Doğum yardımı istendiğine dair gerekli olan başvuru dilekçesi tüm bilgileri ile birlikte doldurulmak zorunda. İmzalanmasının ardından ise süreç başlıyor.

Annelere 1300 TL Yardım Desteği!

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından annelerin merak ettiği aylık 1300 liralık destek ödemeleri için açıklamalarda bulundu. Bu süreçte son 5 yıllık dönemde toplam 4 milyon 626 bin 243 adet anne için destek ödemelerinin yapıldığı açıklandı. Yeni doğan bebekler için yapılan destek ödemelerinin miktarı ise 2 milyar 399 milyon 48 bin lira olarak açıklandı.

Uygulamanın ilk olarak Mayıs 2015 tarihinde başladığını belirtti. 2015 yılında gerçekleştirilen düzenleme ile birlikte ilk çocuğu olan anne için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira ve üçüncü çocuk ve daha fazlası için 600 lira ödeme yapılacak. Toplam 3 çocuk için ödenen miktar ise 1300 lira oldu. Doğum yardımlarından faydalanan anne sayısının her geçen gün arttığı ifade ediliyor.

Bakıcı Desteği Nasıl Alınır?

Çalışan annelere destek olmak için verilecek olan bakıcı desteği ödemeleri öncelikli olarak proje kapsamında 3 ilde başladı. Sigortalı çalışan annelere her ay standart olarak 1300 lira yapılacak. Başvuru sonuçları ise bu süreçte bakanlık tarafından açıklanacak.

Eğitimli bakıcı tutulması şartı ile şimdilik Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde ikamet eden bakıcılar için aylık ücret ödemesi yapılacak.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@