Devlet Destekli Çeyiz Hesapları İle İlgili Yeni Değişiklik Resmi Gazete'de Yayımlandı

Evlilik amacıyla açılan ve üzerine devlet desteği de eklenen çeyiz hesapları ile alakalı olarak bir değişiklik yapıldı. Buna göre çeyiz hesaplarında ödeme yapmama süresi arttırıldı. Yapılan değişiklik bugün Resmi gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

EKONOMİ 09.06.2020 - 10:29 09.06.2020 - 10:29

Çeyiz hesapları ile alakalı olarak bugün önemli bir değişikliğe imza atıldı. Çeyiz Hesabı Ve Devlet Katkısına Dair YönetmelikteDeğişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

ÇEYİZ HESAPLARINA ÖDEME KOLAYLIĞI GETİRİLDİ

Yapılan değişikliğe göre çeyiz hesabında aylık ödeme planını seçen vatandaşların bir dönem içerisinde üç defa ödeme aksatma süresi 6 defaya çıkarıldı.

Öte yandan yine aynı değişikliğe göre çeyiz hesabında üç aylık ödeme planını seçen vatandaşlara bir dönem içerisinde bir defa ödeme aksatma süresi tanınıyordu. Bu süre de iki defaya çıkarıldı.

Çeyiz hesabı ile alakalı olarak yapılan bu değişiklikle 30 Eylül 2020'ye kadar geçerli olacak. Bu tarihten sonra yeni bir düzenleme yapılmazsa yine eski kurallara dönüş gerçekleştirilecek.

ÇEYİZ HESABI NEDİR

Evlenmek isteyen vatandaşlar birikim hesabı açarak bu hesaplara düzenli olarak ödeme yapıyorlar. Bu ödemelere devlet desteği de eklenerek vatandaşların evlenmeleri için maddi kolaylık sağlanıyor. Türkiye'de kurulu mevduat veya katılım bankalarında açılan çeyiz hesapları ile sisteme katılım sağlanıyor. Devlet desteğinden yararlanabilmek için 3 yıldüzenli olarak bu hesaba ödeme yapmak gerekiyor. Bu hesaplara en az 100 TL en fazla 1000 TL ödeme yapılabiliyor. Bu hesaplara devlet katkısı ise kademeli olarak uygulanıyor. 36-47 ay arasında bu hesaplara birikim yapan vatandaşlara birikimin yüzde10'u, 48-59 ay arasında bu hesaplara birikim yapan vatandaşlara birikimin yüzde 15'i ve 60 ay ve üzeri bu hesaplara birikim yapan vatandaşlara birikimin yüzde 20'si destek olarak verilir.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@