Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye Demiryolu Lojistiği İçin Dev Kredi!

Bugün Dünya Bankası tarafından açıklanan bir bülten sonrasında Türkiye'ye beklenen dev kredinin onaylandığı ifade edildi. Onaylanan kredinin Demiryolu Lojistiği için kullanılması bekleniyor.

EKONOMİ 01.07.2020 - 11:05 01.07.2020 - 11:05

Dünya Bankası tarafından yapılan açıklamalarda Türkiye’nin kredi talebinin olumlu karşılandığı ifade edildi. Türkiye’nin bir süredir Demiryolu Lojistiği İyileştirme Projesi bulunuyordu. Bunun ardından yapılan değerlendirmeler sonrasında Dünya Bankası bu talebe yanıt verdi ve 314.5 milyon Euro değerinde olan krediyi verdiğini açıkladı.

Türkiye Krediyi Nasıl Değerlendirecek?

Kredinin onaylanmasının ardından nasıl değerlendirileceği merak konusu olmuştu. Bir süredir konuşulan Türkiye Demiryolu Lojistiği İyileştirme Projesinin detaylarına bakıldığı zaman demiryolları üzerinde yük taşımacılığı koridorları için taşımacılık maliyetlerinin düşürülmesi amaçlanıyor.

Üzerinde uzun süredir çalışmalar yapan Ulaştırma Bakanlığı ise demiryolu yük taşımacılığının gerçekleştirilmiş olduğu bağlantıların gerçekleştirilmesi ve demir yolu bağlantılı olan lojistik merkezlerinin de yönetilmesini amaçlıyor.

Şimdiye kadar yapılan demir yolu çalışmalarının ve kapasitelerinin genişletilmesi ve daha güçlü bir hale getirilmesi planlanıyor. Dünya Bankası tarafından bugün yayınlanan bülten sonrasında kredinin onaylandığı duyurulmuş oldu. Şimdilik paranın ne zaman alınacağı ve ardından çalışmaların ne zaman başlayacağı ise bilinmiyor. Bu süreçte Türkiye tarafından henüz konu hakkında bir açıklama yapılmadı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@