Düşen Araç Faiz Oranlarından Sonra ÖTV İndirimi Yapılacak Mı? ÖTV İndirimi Hakkında Yeni Açıklama Var Mı?

Araç kredi faiz oranlarının düşmesi araç almak isteyen vatandaşı harekete geçirdi. Bu süreçte birde ÖTV indirimi gündeme gelmişken pek çok kişi ÖTv indiriminin gelip gelmeyeceğini merak etmeye başladılar. İndirim gelecek mi?

EKONOMİ 03.07.2020 - 17:50 03.07.2020 - 17:50

Araç kredi faiz oranlarının düşmesi ile birlikte pek çok kişi araç fiyatlarını araştırmaya başladılar. Araç almanın tam zamanı olduğunu düşünen binlerce kişi özellikle ikinci el piyasasında yaşanan hareketlenmeye bağlı olarak ortaya çıkan fiyat artışlarından dolayı şikayetçi olduklarını dile getirdiler.

Sıfır araç almak isteyenler daha önceki yıllarda gelen ÖTV indirimine kilitlendiler. Piyasalarda ÖTV indiriminin yeniden geleceğine dair çeşitli umutlar gündeme gelmeye başladı. Bunun üzerine araç almak isteyen vatandaşlar sıfır araçları daha uygun fiyata almak için beklemeye başladılar. Henüz ÖTV indirimi konusunda bir açıklama yapılmadı. Bunun üzerine pek çok kişi konu hakkında açıklama beklediklerini dile getirdiler.

2020 Yılı İçin ÖTV İndirimi Gelecek Mi?

Kamu bankalarının başlatmış olduğu araç kampanyasının ardından ÖTV indiriminin gelip gelmeyeceği son günlerde en çok araştırılan konulardan. Son günlerde ÖTV indirimi hakkındaki detaylar ve sorular atarken henüz resmi bir açıklamanın yapılmadığı belirlendi.

Geçtiğimiz  yıllarda yapılan indirimler bakıldığı zaman kurda meydana gelen dalgalanmalar nedeniyle fiyatlar yükselmiş ve bu yüksek fiyatlar vatandaşın belini bükmeyi başarmıştı. Bunun ardından ÖTV indirimi getirilmiş ve satışların bir nebze olsun artırılması sağlanmıştı. Ülkemizde şimdilerde direkt olarak peşin para vererek araç satın alan kişi sayısı çok kısıtlı. Bunun üzerine hem kredi faizlerinin yükselmesi hem de fiyatların artması önceki dönemlerde araç satın almayı neredeyse imkansız hale getirmişti.

Şimdilerde hükümet cephesinden ÖTV indirimi hakkında resmi bir açıklamanın yapılması bekleniyor. Henüz net bir açıklama gelmezken en azından yakın zamanda olumlu ya da olumsuz bir açıklamanın geleceği düşünülüyor.

Daha önce Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında ÖTv indirimi beklemedikleri ifade edilmişti. Bu dedikoduların ise piyasayı yavaşlatmak ve insanları biraz daha bekletmek için çıkarıldığı düşünülüyor ancak bu süreçte araç fiyatları  yükselmeye devam ediyor.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@