Elektrik Ve Doğalgaz Faturalarında Yeni Dönem Başlıyor! 4 Şehirde Borcu Olanlara Taksit İmkanı Veriliyor!

Türkiye'de koronavirüs sürecinde normalleşmenin başlamasının ardından elektrik ve doğalgaz faturaları da 1 Temmuz'dan itibaren normal döneme geçiş yapacak. Pandemi sürecinde elektrik ve doğalgaz kesilmesi ile karşılaşmayan vatandaşlar borçlarını ödemedikleri takdirde 1 Temmuz'dan itibaren sürpriz uygulamalarla karşılaşabilirler. Mart-Nisan-Mayıs-Haziran dönemlerine ait fatura borçlarını ödemeleri gereken vatandaşlara bazı şirketlerin ödeme kolaylığı sağlamak için hazırlık yaptıkları belirtildi.

EKONOMİ 15.06.2020 - 14:01 15.06.2020 - 14:01

Türkiye'de doğalgaz ve elektrik şirketleri 1 Temmuz'dan itibaren başlayacak yeni dönem için hazırlıklarına son şekli vermeye başladılar. Koronavirüs sürecinde şirketler konutlarda borç nedeniyle hizmet kesintisi yapmadılar. Ayrıca 1.000 TL'ye kadar olan iş yeri borçalarından dolayı da kesinti yapılmadı.

ELEKTRİK VE DOĞALGAZ KESİNTİLERİ BAŞLAYACAK

1 Temmuz'dan itibaren tüm vatandaşlar normal mevzuata göre işlem görecekler. Borç nedeniyle elektrik ve doğalgaz kesintisi yapılabilecek. Şirketler aldıklar karar gereği Mart-Nisan-Mayıs Ve Haziran dönemleri fatura borçları için vatandaşlara ihbar yapacaklar. İhbarın ardından ise önce hizmet durdurulması yeni doğalgaz veya elektrişğin kesilmesi ardından da icra yoluyla tahsil aşamalarını uygulamaya sokacaklar.

BORCU OLAN VATANDAŞA ÖDEME KOLAYLIĞI

Vatandaşların zor durumlarını ve fatura ödeme konusundaki sıkıntılarını öngören bazı elektrik ve doğalgaz dağırtım şirketleri ise hazırlıklarını yaparak vatandaşlara borçlarını ödeyebilmeleri için taksit imkanı sunacak. Bu konuda Bursa, Çanakkale, Yalova ve Balıkesir'de hizmet veren Uludağ Elektrik ilk adımı attı.

Uludağ Elektrik tarafından yapılan açıklamaya göre 5.000 TL'ye kadar borcu olan vatandaşlara 3 taksit halinde ödeme imkanı tanınacak. Bu taksite bölme işlemi ise online kanallardan gerçekleştirilecek. 3 milyon aboneye hizmet veren Uludağ Elektrik bu şekilde elektrik hizmetini durdurma sorununun önüne geçmek istiyor.

DİĞER ŞEHİRLERDE DE TAKSİTLENDİRME BEKLENİYOR

Diğer şehirlerde hizmet veren şirketlerin de benzer ödeme kolaylıkları açıklaması beklenirken Türkiye'de elekrik şirketlerinin tamamnında yüzde 15'lik ödeme sıkıntısı olduğu bildirildi. Gaz dağıtım şirketlerinin Türkiye genelinde alacağı bulunan toplam fatura tutarı ise 2 Milyar TL olarak açıklandı.

isbilgisi.com

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@