Elektrikte Yeni Dönem Başlıyor! Yeni Tarife Ağustos Ayında Hayata Geçecek!

Elektrik faturalarında Ağustos ayında yeni dönem başlıyor. Yeşil Tarife ile birlikte hem yerli hem de yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı teşvik edilecek. Vatandaşların faturalarda da önemli tasarruflar elde etmeleri bekleniyor.

EKONOMİ 03.07.2020 - 10:56 03.07.2020 - 10:56

Son günlerde yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasının teşvik edilmesi için birtakım çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalara ek olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ‘de konu hakkında birtakım açıklamalarda bulundu. Vatandaşların yerli ve yenilenebilir olan elektrik kaynaklarını daha fazla kullanmaları için yakın zamanda Yeşil Tarife uygulamasına geçilmesine karar verildi.

Daha önce Yeşil Tarife Şubat ayında yapılan değerlendirmelerde meclisten geçmişti. Enerji Piyasası ve Düzenleme Kurulu son düzenlemelerinin ardından ilgili enerji yönetmeliğini çıkardığını açıkladı. Yeni arifenin ismi ise YETA oldu. Bu süreçte yeni düzenlemeden faydalanmak ve elektriği Yeşil Tarife üzerinden almak isteyen tüketiciler için kişiye özel bir fatura ve tarife hazırlanmış olacak.

Elektrik Faturalarına İndirim Gelecek!

Bu sistemi genişletmek ve daha büyük kitlelere ulaşabilmek için yeni sistemi kullanacak olan ev ve iş yerleri için özel bir sertifika düzenlenmesi bekleniyor. Bu sertifika ile birlikte faturalarda da tasarruf sağlanacak. Ancak zorunlu bir tarife olmadığı için sadece bu tarifeye geçmek isteyen vatandaşların faydalanabilecekleri imkanlar sunacak. Belirli bir süre boyunca anlaşma yapılabilecek. Tarifeden çıkmak isteyen vatandaşlara herhangi bir zorluk çıkarılmayacak.

Elektrik faturalarının karşılaştırması yapıldığı zaman hem çevre korunmuş olacak hem de vatandaşların çeşitli düzenlemelerle birlikte tasarruf sağlanmış olacak.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@