Emekli Bayram İkramiyeleri 1.500 TL Mi Oluyor? Emekli Bayram İkramiyeleri Ne Zaman Ödenecek?

Kurban Bayramı yaklaşırken emekli vatandaşların gündemi emekli bayram ikramiyeleri oldu. Bayram ikramiyelerinin ne zaman ödeneceği konusu henüz netleşmezken emekli vatandaşlar bayram ikramiyelerine zam yapılıp yapılmayacağını merak etmeye başladılar. Emekli bayram ikramiyelerine zam yapılacak mı? Emekli bayram ikramiyeleri kaç lira olacak?

EKONOMİ 19.06.2020 - 22:31 19.06.2020 - 22:31

Türkiye'de ekonomik zorlukların en çok etkilediği kesim olarak emekli vatandaşlar gösteriliyor. Koronavirüs sürecinde daralan ekonomi nedeniyle vatandaşların alım gücü oldukça düştü. Bundan dolayı emekli vatandaşlar gelir kaynaklarının artmasını dört gözle beklemeye başladılar.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYELERİ NE ZAMAN ÖDENECEK

Emekli vatandaşlara nefes aldıracak maddi kaynak ise Kurban Bayramı öncesinde ödemesi gerçekleştirilecek olan emekli bayram ikramiyeleri olacak. Bu ikramiyelerin hangi gün ödeneceği şimdik netleşmedi. Ancak en kötü ihtimale göre 20 Temmuz'dan sonra emekli bayram ikramiyeleri emekli vatandaşların banka hesaplarına yatırılacak.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYELERİNE ZAM YAPILACAK MI

Bu arada emekli bayram ikramiyelerinin miktarı konusunda da emekli vatandaşların talepleri devam ediyor. İlk defa 2018 yılında ödenmeye başlayan emekli bayram ikramiyeleri 1.000 TL olarak emekli vatandaşların tamamına, dul ve yetim aylığı alanlara ise hisseleri oranında ödenmişti. O dönemden itibaren geçen sürede emekli bayram ikramiyelerine herhangi bir zam uygulanmadı. Emeklilerin ihtiyaçlarını gidermede yardımcı olması gereken bayram ikramiyeleri her geçen gün enflasyon karşısında erirken emekli bayram ikramiyelerine zam yapılması hükümetin gündemine hiç gelmedi.

Emekli bayram ikramiyelerine zam konusunda emekli dernekleri 2 yıllık TÜFE oranında bir zam beklediklerini daha önce açıkladılar. Bu konuda hükümetten ses çıkmazken CHP Sözcüsü Faik Öztrak bugün yaptığı açıklamayla emeklilerin sesi oldu.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYELERİ 1.500 TL OLSUN ÖNERİSİ

CHP'li Öztrak emekli bayram ikramiyelerine zam yapılması gerektiğini söyleyerek, “Emekli vatandaşlarımıza 1.000 TL bayram ikramiyesi verdik diyerek övünüyorlar. İki yıldır emeklilerin yüzlerine baktıkları mı var? Emeklileri biraz olsun rahatlatmak istiyorlarsa emekli bayram ikramiyelerine hak edilen zammı versinler. Kurban Bayramı'nda emeklilere ikramiye veriyorsunuz bari o emekli vatandaşımız o ikramiyeyle kurbanını kesebilsin. Bunu 1.500 TL'ye çıkarın da emekliler Kurban Bayramı'nı gerçekten bayram sevinciyle yaşasın.” dedi.

Emeklilerin kurban bayramı ikramiyeleri için oluşan zam beklentisi hükümet tarafından değerlendirmeye alınıp alınmayacağı gelecek hafta yapılacak olan kabine toplantısında belli olacak.

isbilgisi.com

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@