Emekli Zamlı Maaş Farkları Ne Zaman Ödenecek? Emekli Maaşları Ne Kadar Oldu?

Enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından milyonlarca emekli büyük bir heyecan içerisinde zamlı maaşlarını ne zaman alacaklarını merak etmeye başladılar. Bunun üzerine zamlı maaş ödemeleri her emekli için farklı tarihlerde yapılacak. Memur emeklilerinin ise bir sonraki ay iki maaş farkıyla birlikte alınması bekleniyor.

EKONOMİ 06.07.2020 - 10:53 06.07.2020 - 10:53

Geçtiğimiz günlerde milyonlarca emeklinin büyük bir heyecanla beklemiş olduğu Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı. Haziran ayı enflasyonunun belli olmasının ardından yılın ilk yarısındaki enflasyon oranları da açıklanmış oldu ve sonucunda milyonlarca emeklinin Temmuz ayı için alacakları zam miktarı da otaya çıktı.

Enflasyon rakamlarının yüzde 5.75 olarak açıklanmasının ardından SSK ve Bağkur emeklileri doğrudan maaşlarına yüzde 5.75 oranında zam almış oldular. Memur emeklileri ise daha önce yapmış oldukları sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkını zam olarak aldılar. Yüzde 4 oranında yapılan zammın ardından arada kalan yüzde 1.75 oranındaki zamda maaşlarına yansıtılmış oldu.

Yapılan zam oranının ardından en düşük memur emeklisi 2 bin 569 lira alırken zam sonrasında bu rakam 2 bin 717 liraya kadar çıkmış olacak.

Emeklilerin Zamlı Maaşları Ne Zaman Ödenecek?

Her emeklinin maaş aldığı tarih farklı olmakla birlikte Bağkur emeklileri için bu tarih tahsis numarasına göre değişiklik gösteriyor. Her emeklinin ayrı bir numarası bulunuyor. Bu numaraya göre maaş günü Cumartesi gününe denk gelenler Cuma günü ödeme alabildikleri gibi Pazar gününe denk gelen kişiler ise Pazartesi günü ödemelerini alıyorlar.

En düşük işçi emeklisi zam sonrasında 72 lira zam aldı. En düşük esnaf emeklisinin almış olduğu zam ise 88 lira oldu. Bu süreçte en düşük çiftçi emeklisi 83 lira zam almış oldu. Şimdilerde milyonlarca emekli zamlı alacakları maaşlarını heyecanla beklemeye başladılar.

 isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@