Enflasyon Oranlarının Açıklanmasının Ardından Asgari Ücrete Zam Yapıldı Mı? Asgari Ücret Fiyatlarında Son Durum!

Enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte memur ve emeklilere verilen zammın ardından gözler asgari ücretlilere çevrildi. Bunun ardından Temmuz ayında asgari ücrete zam gelip gelmeyeceği konuşulmaya başlandı. Zam ne zaman yapılacak?

EKONOMİ 04.07.2020 - 20:28 04.07.2020 - 20:28

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından dün yapılan açıklamalarda Haziran ayı enflasyon oranı da açıklandı. Enflasyon oranının açıklanmasının ardından yılın ilk altı aylık enflasyon rakamları da ortaya çıktı. Milyonlarca emekli ve memur tarafından enflasyon rakamları heyecanla bekleniyordu. Rakamların açıklanması ile birlikte yılın ikinci yarısında memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranı belli oldu.

Maaşlarda yaşanan artış asgari ücretle çalışanları da heyecanlandırdı. Her yıl genellikle yılın başında yapılan zam miktarına göre 2020 yılının başında yüzde 1.03 oranında bir zam yapılmıştı. Memur ve emeklilerin maaşlarındaki son durumun belirlenmesinin ardından gözler şimdilerde asgari ücretle çalışanlara gözler çevrildi.

Temmuz Ayında Asgari Ücrete Zam Yapılacak Mı?

Asgari ücretli çalışanlar enflasyon oranları ve zamlar karşısında gelen açıklamalar sonrasında heyecanlanmaya başlamışlardı ancak sonucunda hayal kırıklığı yaşadılar. 2020 yılının başında belirlenen asgari ücret zam oranlarının tüm yıl boyunca geçerli olması bekleniyor. Bu duruma göre Temmuz ayında herhangi bir maaş artışının yaşanması beklenmiyor.

Geçtiğimiz sene sonunda bu yıl geçerli olmak üzere asgari ücret yüzde 15.03 oranında artırıldı. Bunun ardından brüt asgari ücret tutarı 2.943 lira olarak açıklandı. Ancak yapılan vergi ve prim kesintileri ile birlikte ele geçen miktarın 2 bin 324 lira olduğu açıklandı. Daha sonra yapılacak asgari ücret komisyonu toplantısı ile birlikte bu oranların artırılması bekleniyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@