Enflasyon Oranlarının Açıklanmasıyla Milyonlarca Kişinin Maaşı Yeniden Hesaplanıyor! Yeni Oranlar Kimlerin Maaşını Artırdı?

Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından emekli ve memurların alacakları zam miktarı da belli olmuş oldu. Ancak bu süreçte sadece memur ve emekliler değil pek çok kişinin enflasyon rakamlarından etkilenerek gelir artışı yaşadığı belirlendi.

EKONOMİ 04.07.2020 - 11:13 04.07.2020 - 11:13

Haziran ayı enflasyon oranlarının da belli olmasının ardından yılın ilk yarısında ortaya çıkan enflasyon oranları açıklanmış oldu. Bu süreçte emeklilerin ve memurların maaşlarına belirli oranlarda zam yapılacağı açıklandı. Milyonlarca kişi tarafından büyük bir heyecanla beklenen rakamlar sonrasında şimdiden maaş hesaplamaları yapılmaya başlandı.

Enflasyon oranlarının sadece memur ve emeklilerin gelirlerini etkileyecek gibi görünmesine karşın yapılan açıklamalarda engelli aylıkları, 65 yaş aylığı ve evde bakım paralarına da etkilerinin olduğu ve bu süreç içerisinde miktarın artırıldığı ifade edildi.

TÜİK tarafından yapılan açıklamalar sonrasında yılın ilk altı aylık enflasyonu yüzde 5.75 olarak açıklandı. Memurlar, memur emeklileri ve diğer emekliler bu süreçte yüzde 5.75 oranında zam almış olacaklar.

Diğer Aylıklarda da Artış Yaşandı!

Yeni zam oranları düşünüldüğünün aksine sadece memur ve emeklileri etkilemedi. Bu zamlar memurların almış oldukları aile ve çocuk yardımları üzerinde de etkili oldu. 65 yaş aylığı alan binlerce vatandaşın almış oldukları aylık miktarı da yükseldi. Aynı yükselişin engelli maaşları ile evde bakım parası alan kişilere de yansıtıldığı öğrenildi.

Milyonlarca vatandaş yılın ikinci yarısına girerken gelirlerinde ciddi oranda bir artış yaşamış oldular. Emeklilerin maaşlarına gelen zammın ardından yeni oranlar sonucunda ek ödeme miktarlarında da bir atış yaşandığı ortaya çıktı. Ek ödeme emekli aylıklarının yaklaşık yüzde 4’lük seviyesini oluşturuyor. Maaşların yükselmesinin ardından emeklinin almış olduğu ek ödeme de yükselmiş oldu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@