Enflasyon Rakamları Öncesi Dolar Yatay Seviyede! Dolar Güne Nasıl Başladı?

Dolar fiyatları uzun süredir yatay seviyede seyrederken bu süreçte bugün güne yine aynı seviyelerde başladı. Enflasyon rakamlarına kilitlenen piyasalarda doların gün içerisindeki değişimi merak konusu oldu.

EKONOMİ 03.07.2020 - 08:38 03.07.2020 - 08:38

Türkiye bugün enflasyon verilerine kilitlendi. Milyonlarca emeklinin açıklanan veriler sonrasında yılı ikinci yarısında alacakları zam oranı belli olacak. Çok uzun zamandır bu verilerin açıklanması bekleniyordu. Hem haftanın son işlem günü hem de iç piyasada kritik verilerin açıklanması heyecana neden oldu.

Dolar fiyatları iki haftadan uzun bir süredir yatay seyirde ilerliyor. Bu durum zaman zaman analistleri korkuturken bugün enflasyon verilerinin açıklanması ile birlikte bir değişikliğin yaşanması bekleniyor. Uzmanlar bu seviyede demir atması halinde ilerleyen dönemlerde doların hızının artabileceği ve aynı zamanda hızlı bir yükselişe geçebileceğinden endişe ediyorlar.

Dolar Güne Nasıl Başladı?

Dolar fiyatlarının sakin seyretmesi piyasalarda küçük çaplı bir endişeye neden oluyor. Verilerin bugün açıklanmasının beklendiği dolarda bugün küçük çaplı da olsa yukarı yönlü bir ivme görüldü. Bu ivmeyle birlikte dolar güne 6.85 lira seviyesinden başladı. Doların aksine Euro fiyatlarında bir düşüş meydana geldi. Euro fiyatları 7.69 lira seviyelerinden güne başladı. TÜİK tarafından bugün 10:00’da açıklanması beklenen verilere gözler çevrilirken, dolar fiyatlarının enflasyonun beklenenden yüksek çıkması halinde yeniden yükselişe geçebileceği düşünülüyor.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@