EPDK'dan Sert Uyarı: Akaryakıt Fiyatlarını Düzenleyin Yoksa Müdahale Ederiz!

Türkiye'de akaryakıt şirketlerinin fiyat marjlarını olması gerekenin çok üzerinde tuttuğu gerekçesiyle Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz sert bir uyarı yaptı. Fiyatların gereken seviyeye çekilmemesi halinde Mustafa Yılmaz, müdahale etmekten çekinmeyeceklerini söyledi.

EKONOMİ 02.06.2020 - 11:00 02.06.2020 - 11:00

Enerji Piyasası Düzenleme Kurmu (EPDK) tarafından akaryakıt şirketlerine uyarı geldi. Türkiye'de faaliyet gösteren akaryakıt şirketlerinin fiyat marjlarını olması gerekenin üzerinde tuttuklarını belirten EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, şirketlere sert bir uyarıda bulundu.

EPDK'DAN AKARYAKIT FİYATLARINA MÜDAHALE SİNYALİ!

Akaryakıt şirketlerinin fiyat marjlarını olması gereken seviyeye çekmemeleri durumunda EPDK olarak tavan fiyat kararı alınarak fiyatların normalleştirileceği belirtildi.

EPDK'dan konu ile alakalı olarak yapılan açıklamaya göre Türkiye'de son dönemde akaryakıt sektöründe meydana gelen fiyat hareketlerinin vatandaşları mağdur etmesinin yanında rekabet ortamını bozan bir niteliğe de sahip olduğu vurgulandı.

AKARYAKIT ŞİRKETLERİNE FİYAT UYARISI

Türkiye'de tüm illerde uygulanan fiyat marjlarının makul olmayacak bir seviyeye ulaştığını söyleyen EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “Son dönemlerde akaryakıt sektörüne dair bir sorunlar karşılaşmaktayız. Akaryakıt fiyat marjları olması gerekenin çok üzerinde belirlenerek vatandaşlara uygulanıyor. Bu şekilde rekabet ortamı da bozuluyor. Bu nedenle biz müdahale etmek zorunda kalmayı temenni etmeyiz ama akaryakıt şirketleri fiyat marjlarında düzenlemeye gitmezlerse daha önce 3 defa yaptığımız gibi müdahale eder ve tavan fiyat belirleriz.” dedi.

Öte yandan konu hakkında detaylı bir yazı hazırlayan EPDK tarafından bu çalışma Türkiye'de faaliyet gösteren akaryakıt şirketlerine gönderildi. Bu yazıyla EPDK, şirketlerden fiyat marjlarının ivedilikle makul seviyeye çekilmesini istedi.

isbilgisi.com

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@