Fırıncılar Ekmeğe Yüzde 40 Zam İstiyorlar! Ekmeğe Zam Gelecek Mi?

İstanbul'da 1 lira 25 kuruştan satılan 200 gramlık ekmeğin fiyatının artırılması için fırıncılar odası talepte bulundular. Bu talebe bakarak ekmek fiyatlarının yüzde 40 oranında zamlanabileceği ifade ediliyor.

EKONOMİ 02.07.2020 - 13:50 02.07.2020 - 13:50

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin tarafından yapılan açıklamalar sonrasında ekmek için yüzde 40 oranında bir zam talebinde bulundukları ortaya çıktı. Bu zam haberi vatandaşın hiç hoşuna gitmedi. Şimdilerde İstanbul’da 1.25 kuruştan satılan ekmeğin dahi pek çok kişi tarafından pahalı bulunduğu ifade ediliyor.

Fırıncılar Odası tarafından ortaya atılan bu talebin asıl mantığının ise artan maliyetlere dayandırıldığı açıklandı. 200 gram ekmek İstanbul’da şimdilerde 1.25 kuruştan satılıyor. Fırıncılar ise 1.75 kuruştan satılması gerektiğini savundular. Bu ise yüzde 40 oranında bir zam anlamına geliyor

İstanbul’da ekmek fiyatlarına zam en son 2019 yılında getirilmişti. Ekmeğe getirilen zam dar gelirli aileleri de yakından ilgilendirdiği için en fazla tepki toplayan süreçlerden birisi olarak ifade ediliyor. 2019 yılında yapılan zammın öncesinde de en son 2015 yılında zam yapılmıştı. Zammın en az aralıklarla yapıldığı ürün ekmek olarak biliniyor. Salgın sonrasında ekonomide yaşanan daralma ve krizler sonrasında ekmek zammı yine tepkilerle karşılandı.

Un Fiyatları Maliyeti Artırıyor

Fırıncılar kendi maliyetlerinin artmasından dolayı ekmeğe zam yapılmaması halinde maliyetine bir satış yapacaklarını belirttiler. Un fiyatları yüzde 20 oranında arttı. Yağan fazla yağmur buğday kalitesinin ve ortaya çıkan ürünün de değersizleşmesine neden oldu Yapılan zamlardan sonra zor durumda kalan fırıncılar esnafı taleplerini ilettiler. Taleplerine nasıl bir yanıt geleceği şimdiden merak konusu oldu.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@