Hava-İş Açıkladı: Salgından Etkilenen THY Pilotların Maaşını Yarıya Düşürecek!

Salgından olumsuz etkilenen THY bu süreçte yeni formüller üzerinde çalışıyor. İşten çıkarmadan zararı büyütmemek için şimdide pilotların maaşlarının yarı yarıya düşürülmesi gündeme geldi.

İŞ DÜNYASI 02.07.2020 - 10:40 02.07.2020 - 10:40

Koronavirüs salgını son dönemlerde en çok havacılık sektörünü olumsuz etkiledi. Alınan tedbirler çerçevesinde uçuşlar ertelenmiş olması pek çok hava yolu şirketine büyük kayıplar getirmişti. Dünyaca ünlü bazı hava yolu şirketlerinin ise bu süreç içerisinde iflas ettikleri belirlenmişti.

Türk Hava Yolları da bu süreçten etkilenen şirketlerden birisi oldu. Yeni alımlar yapılacakken bu noktada alımlar durdurulmuş oldu. Ardından işten çıkarmaların yaşanabileceği gündeme gelmiş, çalışan kabin ekibinin maaşı uçuşların azalması nedeniyle düşürülmüştü. Tüm bu süreç tartışmalara neden olurken Hava-İş yeni bir iddia ile gündeme geldi.

Pilotların Maaşında Kesintiye Gidilebilir!

Hava-İş sendika başkanı Ali Kemal Tatlıbal tarafından yapılan açıklamalarda Türk Hava Yolları’nın bu süreçte tasarruf sağlamak amacıyla pilotların maaşlarında yarı yarıya bir kesintiye gidebileceğini ifade etti.

Sendika başkanı açıklamalarında ‘Bu konuda THY ile görüşmeye hazırız. Üyelerimizin onaylamadığı bir şeye imza atmayacağız’ dedi. THY tarafından işçi çıkarmamanın tek yolunun maaşlarda yeni bir düzenleme yapmak olduğu ifade edilmişti. 30 bin çalışanın yarıdan fazlasının Hava İş Sendikası üyesi olduğu belirtildi. Henüz THY tarafından konu hakkında resmi bir açıklama gelmedi ancak yakın zamanda gelmesi halinde üyelerle görüşülmeden karar verilmeyeceği ifade edildi.

THY Pilotları Ne Kadar Maaş Alıyorlar?

THY’de kaptanlar 60 bin lira alırken, ikinci kaptanların ücretleri 40 bin lira olarak açıklandı. Yolcu sayısının bu yıl yüzde 60 oranında azalması bekleniyor.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@