Hazine Ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Yönetiminde Tüm Tarafların Katıldığı 'İstihdam Kalkanı Paketi' Toplantısı Yapıldı! Toplantıda Hangi Düzenlemeler Görüşüldü?

Türkiye'de normalleşme döneminin ekonomik tedbirlerini içeren İstihdam Kalkanı paketi ile alakalı olarak bugün önemli bir toplantı gerçekleştirildi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın başkanlığında tertip edilen toplantıda yeni dönemin ekonomik tedbirleri masaya yatırılarak yeni reform paketinin detayları görüşüldü.

EKONOMİ 10.06.2020 - 18:39 10.06.2020 - 18:39

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı açıklamada normalleşme döneminde ekonomi alanında yapılacak olan hamleleri İstihdam Kalkanı paketinde toplayacaklarını ve reformist yaklaşımla sorunlara çözüm üreteceklerini ifade etmişti. Bugün İstihdam Kalkanı paketi ile alakalı olarak çok önemli bir toplantı gerçekleştirildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın başkanlığında ve ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Hak-İş, Türk-İş, TİSK, TOBB temsilcileri iştirak ettiler. Toplam saat süren toplantıda çok sayıda gündem maddesi ele alındı. İstihdam Kalkanı paketi ile etkilenecek tüm tarafların itirazları ve önerileri Bakan Albayrak ve Bakan Selçuk tarafından dinlendi.

İSTİHTAM KALKANI PAKETİ MASAYA YATIRILDI

İstihdam Kalkanı paketi ile Türkiye'de yeni bir döneme geçiş yapılacak. Bu yeni dönemde işten çıkarma yasakları 3 ay süreyle yine devam edecek.İşverenler çalışanlarını işten çıkaramayacaklar. Ocak ve Nisan ayları arasında işsiz kalan vatandaşların yeniden işlerine dönmeleri ve istihdama kazandırılmaları için işverenlere teşvik verilecek.

İŞLETMELERE NORMALLEŞME TEŞVİĞİ GELİYOR

Kısa Çalışma ödeneği yeni dönemde de devam edecek ancak bu tercih edilen bir uygulama olmaktan çıkartılacak. Faaliyetlerine yeniden tam kapasite ile başlayacak olan işletmelere normalleşme desteği verilecek.

25 yaş altı ve 50 yaş üstü vatandaşların istihdama kazandırılmaları için özel bir formül geliştirilecek. Bu vatandaşların çalıştırılmaların ve sigorta ödemelerinde tam zaman şartı aranmayacak. İşverenler bu kapsamda da bir teşvik alma imkanına sahip olacaklar.

TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİSTEMİ 2022'DE UYGULAMAYA GİRECEK

İstihdam Kalkanı paketinin en önemli gündem maddesi ile Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi oldu. Bu sistem ile alakalı olarak hazırlık süreci devam ediyor. İstihdam Kalkanı paketinin devreye girip istihdamda önemli bir aşama katedildikten sonra 2022'de Tamamlatıcı Emeklilik Sistemi devreye alınacak.

Toplantıda görüşülen bu gündem maddeleri üzerine taraflar kendi açılarından fikirlerini beyan ettiler. Bunlarla alakalı olarak yapılacak son düzenlemelerin ardından taraflar ilerleyen günlerde yeniden bir araya gelebilirler.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@