İçişleri Bakanı Soylu Bekçi Alımları Hakkında Müjdeli Haberi Verdi! Yakın Zamanda En Az 4 Bin 300 Lira Maaşla Bekçi Alımı Yapılacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklamalar sonrasında 2 bin 500 bekçi alımının yapılacağı belirtildi. Yeni duyuru sonrasında binlerce kişi bekçilik maaşlarını ve alım şartlarını araştırmaya başladılar. Son dönemlerin en popüler mesleklerinden birisi haline gelen bekçilik, sokaklarda halkın güvenliğini sağlamak için görev yapan yardımcı kolluk görevlileri olarak ifade edilmektedir. Bekçiler son zamanlarda yeniden popüler hale gelince sayıları da giderek artmaya başladı. Sokakla

EKONOMİ 02.06.2020 - 11:34 02.06.2020 - 11:34

Son dönemlerin en popüler mesleklerinden birisi haline gelen bekçilik, sokaklarda halkın güvenliğini sağlamak için görev yapan yardımcı kolluk görevlileri olarak ifade edilmektedir. Bekçiler son zamanlarda yeniden popüler hale gelince sayıları da giderek artmaya başladı. Sokakların güvenliğinin sağlanması için EGM’ye bağlı olarak çalışan birimlerdir.

Son dönemlerde bekçi alım ilanları giderek artmaya başladı. İlanların sık sık karşımıza çıkması ile birlikte sosyal hakları ve maaş imkanları da araştırılmaya başlandı. Bunun üzerine bekçi olmak için kişilerin üç farklı aşamadan geçtikleri öğrenildi. Sınav aşamaları yazılı, sözlü ve fiziki mülakatlardan meydana geliyor.

Bekçi Maaşları Ne Kadar?

Bekçi maaşları kendi içerisinde kişinin eğitim durumu, medeni hali ya da çocuk sayısı gibi etkenlere bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

İlkokul mezunu olan bekçiler 4 bin 302 lira maaş alıyorlar. Lise mezunu olanlar ise 4 bin 352 lira ile 4 bin 400 lira arasında maaş alıyorlar. Ön lisans mezunu olanlar 4 bin 357 lira ile 4 bin 400 lira arasında maaş alıyorlar. Lisans mezunu bekçiler ise  4 bin  404 lira ile 4 bin 467 lira arasında maaş alıyorlar.

İçişleri Bakanı Soylu 2 Bin 500 Bekçi Alımı Yapılacağını Açıkladı!

Eski zamanlara kıyasla son yıllarda bekçi sayısının giderek düşmesi ile birlikte cadde ve sokaklarda asayişe bağlı bazı sorunların yaşandığına vurgu yaparken müjdeli haberi de verdi. Yakın zamanda yeni bekçi alımlarının yapılacağını duyurdu. Alınacak bekçi sayısını ise 2 bin  500 olarak açıkladı.

İçişleri Bakanı Soylu açıklamalarında ‘Günlük hırsızlık olaylarının özellikle büyük şehirlerde giderek yükseldiğini görüyoruz. Bekçilerin sayısını artırarak bu oranların düşürülmesini amaçlıyoruz. Şimdilerde 26 bin civarında bekçimiz görev yapıyor. Yakın zamanda 2 bin 500 adet daha bekçi alımı yapacağız. Şimdiye kadar 30 bin kadromuz olduğunu belirledik. İlerleyen dönemlerde Cumhurbaşkanımızın değerlendirmesi ile birlikte bu kadroyu genişletebiliriz’ dedi.

Bekçi Alımları Nasıl Yapılacak?

Adaylar 3 aşamalı sınava tabii tutulacaklar. Bu durumda başarılı olan adayların alımlarının gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Adaylar için yazılı sınavda Türkçe, Sosyal Bilgiler, Hayat Bilgisi, Fen Bilgisi, Matematik ve Genel Kültür alanlarında toplam 100 soruluk bir sınav hazırlanıyor. Adayların bu sınavların ardından en az 50 puan almaları bekleniyor.

İkinci aşamada ise fiziki yeterlilik sınavı yapılmaktadır. Bu sınavda ise en az 60 puan alınması şartı aranıyor.

Sınavın son aşamasında ise sözlü bir değerlendirme yapılıyor. Genel kültür, kavrama yeteneği gibi özellikler aranıyor. Bu sınavdan da en az 70 puan alınması gerekiyor.

isbilgisi.com

Yorumlar (7)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@