İkinci El Araç Satışında Yeni Dönem! Yetki Belgesi Olmayan Satış Yapamayacak!

İkinci el araç satışında yaşanan hareketlilik çeşitli mağduriyetleri de beraberinde getiriyor. Bu süreçte yeni bir yasa taslağı üzerinde çalışmalar devam ediyor. Araç satışı sadece yetki belgesine dayandırılacak.

EKONOMİ 02.07.2020 - 10:09 02.07.2020 - 10:09

Son dönemlerde ikinci el araç satışında yaşanan hareketlilik çeşitli mağduriyetleri de beraberinde getirdi. Satışlarda yaşanan kafa karışıklıkları, satıştan vazgeçme durumu, taşıt teslim belgesinin süresinin sona ermesi gibi çeşitli düzenlemelerin mağduriyet yaşamadan tamamlanması için birtakım çalışmaların yapılması planlanıyor. Bu çalışmaların ise yeni bir yasa taslağı içerisinde bulunduğu açıklandı.

İkinci El Araç Satışında Hangi Düzenlemeler Geliyor?

İnternet ortamında pek çok ikinci el araç ilanı bulunuyor. Bu süreçte herkesin araç satışı yapmasına izin verilmeyecek. Yetki belgesi şartı aranacak. İnternet ortamında bulunan mağazanın adı olarak gerçek işletme adının kullanılması için adım atılacağı belirtildi.

İkinci  el araç satışında ekspertiz raporunda yapılan bazı usulsüzlüklerin giderilmesi sağlanacak. Rapor bu süreçte satışın yapılmasından önce 7 günlük süre içerisinde tamamlanacak. Taşıtın durumunu yansıtmayan ve gerçeği yansıtmayan raporlar düzenlemiş olan işletmelere çeşitli yaptırımlar geliyor.

Denetlemelerde karşılaşılan bazı aykırılıklara karşı ilk seferde bazı uyarılar yapılacak. Uyarılara rağmen yanlış raporlamanın devam etmesi halinde yeterlilik belgelerinin iptal edilmesine karar verildi. Bu işletmeler sonrasında yetki belgesi için başvurmaları halinde yine de yetki belgesi alamayacaklar.

Mesleki yeterlilik belgesi olmayan kişilerin araç pazarlama ve araç satma işlemleri de yapılmayacak. İşletmelerin bilgili ve bu konuda belgeli kişileri çalıştırmaları planlanıyor. Alım satım işlemlerinin usule uygun ve ahlaka uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi için uzun zamandır beklenen düzenlemeler kapıda. Bu sayede çalışmaların denetlenmesi de daha kolay hale gelecek.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@