İkinci El Otomobil Piyasasında Fiyatlar El Yakıyor! Sektör Temsilcileri Fiyatların Ne Zaman Düşeceğini Açıkladılar!

Otomotiv fabrikalarının koronavirüs sürecinde zorunlu olarak üretimleri durdurmaları nedeniyle piyasada sıfır araç arzında ciddi bir sıkıntı yaşanırken bu durum ikinci el otomobil piyasasına olan talebi yükseltti. Bu talep artışı nedeniyle araç fiyatlarında yüzde 25 dolaylarında bir yükselme meydana gelirken piyasada araç azlığı nedeniyle esnaflar zor durumda kalmaya devam ediyorlar.

OTOMOBİL 05.06.2020 - 09:58 05.06.2020 - 09:58

Türkiye'de otomobil sektöründe ciddi sorunlar yaşanmaya devam ediyor. Koronavirüs salgınının etkisiyle fabrikaların üretimi durdurması yeniden üretime başlanmasına rağmen olumsuz yansımasını sürdürüyor.

Sıfır araçların arzında sayısal anlamda çok ciddi düşüşler meydana gelince sektörün ilgisi tamamen ikinci el otomobil piyasasına döndü. Ancak bu piyasada da araç sayısının sınırlı olması nedeniyle farklı gelişmeler yaşanmaya başlandı.

FİYATLAR YÜKSELİYOR

İkinci el otomobil piyasasında satışa sunulan araçların az olması nedeniyle fiyatlar fahiş oranlara yükselmeye devam ediyor. Rağbet gören araçların fiyatları yüzde 25 oranında zamlanarak vatandaşların cebine olumsuz yansıdı. Buna karşın araç sayısının azlığı ise esnafları zor durumda bırakıyor.

TALEP ÇOK ARAÇ YOK!

İkinci el otomobil piyasasına dair değerlendirme yapan sektör temsilciler koronavirüs sürecinin başlangıcındaki durgunluğun sona erdiğini ancak şimdi de araç yoklıuğundan yeni bir sıkıntı başladığını ifade ettiler.

50.000 TL'LİK ARAÇ 70.000 TL'YE YÜKSELDİ

Fiyatlar konusunda da değerlendirme yapan sektör temsilcileri Mart ayında 50.000 TL'ye satılan bir otomobilin bugün 70.000 TL'ye yükseldiğini ifade ettiler. Talebin çok olmasına rağmen sattıkları araçların yerine yenisini koyamadıkları için işleri durma noktasına gelen esnaflar piyasanın nasıl bir yol izleyeceğini kestiremediklerini belirttiler.

İkinci el otomobil piyasasında hem araç arzı hem de fiyatların makul seviyeye çekilebilmesi için fabrikaların piyasaya yeteri miktarda sıfır araç sokması gerekiyor. Bu gerçekleşmeden ikinci el araç piyasasındaki fahiş fiyat düzeni devam edeceği belirtiliyor.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@