İlk Aşı Çalışmalarının Pozitif Sonuçlanması Piyasaları Hareketlendirdi! Dolar Fiyatları Güne Nasıl Başladı?

İlk aşı çalışmalarının pozitif olması salgına karşı umutların artmasına neden oldu. Bu durum piyasaların biraz olsun rahatlamasını sağlarken aynı zamanda canlanmasını da sağladı. Bu süreçte dolar fiyatlarında son durum ne?

EKONOMİ 02.07.2020 - 09:10 02.07.2020 - 09:10

Piyasaları olumsuz etkileyen ve tüm dengelerin alt üst olmasına neden olan koronavirüs salgını ile ilgili olumlu gelişmelerin yaşanması bekleniyordu. Uzmanlar salgının etkilerinin azalması ve olumlu gelişmelerin yaşanması halinde bu süreçte piyasaların üzerindeki baskının da kalkabileceğini düşünüyorlar.

Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in de kurucu ortağı olduğu Almanya merkezli olan biyoteknoloji şirketinde bir süredir üzerinde çalışmaların yapıldığı ilaçların salgın üzerinde etkili sonuçlar verdiği ortaya çıktı. İnsanlar üzerinden testlerin yapıldığı aşının sonuçlarının da son derece pozitif olmaya başladığı ve olumlu gelişmelerin yaşandığı belirlendi.

Bugün piyasalarda turizmi canlandırmak ve Türkiye’de tatilin güvenli olduğunu insanlara aşılamak için Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Almanya ziyareti yapması ve bu ziyaretinde güvenli turizm hakkında bazı açıklamalarda bulunması da bekleniyor.

Özellikle aşı çalışmaları, normalleşme adımlarının geniş sınırlara yayılması gibi çeşitli sebeplerin piyasaları hareketlendirmeye başladığı görüldü. Bu durumda dolar fiyatlarının gelişimi de merak konusu oldu.

Dolar Güne Nasıl Başladı?

Son günlerde dolar fiyatları adeta 6.85 lira bandı üzerine demir attı. Yaşanan sabitlenme uzmanları endişelendirmeye başladı. Bu fiyatların kalıcı hale gelmesi ve ardından yaşanabilecek gelişmelerle daha hızlı şekilde yükselmesinden endişe ediliyor. Dolar bugünde yatay seyirde güne başladı. Dolar fiyatları 6.84 lira olarak açıklanırken, Euro fiyatları da yaşanan yükselişin etkisi ile 7.71 lira seviyelerinden güne başlamış oldu.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@