İnternet ve E Devlet Üzerinden Trafik Cezası Ödemeleri Nasıl ve Nereden Yapılır?

Trafik cezası ödemesi çeşitli yollar ile yapılabilir. Trafik cezası ödeme işlemi ceza alındıktan sonraki ilk 15 gün içinde yapıldığı takdirde, toplam cezanın % 25’i kadar indirim hakkı elde edilir.

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR 05.11.2019 - 17:32 05.11.2019 - 17:32

Buna bir örnek verilecek olursa, 100 TL trafik cezası ödemesi gereken bir vatandaş, trafik cezası almasını takip eden ilk 15 gün dolmadan, gerekli yerlere ödeme yaptığı takdirde sadece 75 TL ödemesi yeterli olur.

Trafik Cezası Ödeme Vergi Dairesi

Vergi dairesinden trafik cezası ödenebilir. Bu yöntemde ceza kesilen kişi adına bir başkası da ödeme yapabilir. İzlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Trafik cezası ödemesi yapmak isteyen kişi tercih ettiği herhangi bir vergi dairesine şahsen gider.
 • Numeratörden sıra numarası alır ve bekler.
 • Daha sonra görevli kişiye aracına ya da kendi adına ceza kesilmiş bulunan kişiye ait TC Kimlik numarası bilgisini verir.
 • Ödeme yapıldıktan sonra karşılığında makbuz alınır.

Trafik Cezası Ödeme Banka Şubesi

Banka şubesinden trafik cezası ödenebiliyor.Bu yöntemde de ceza kesilen kişi adına bir başkası da ödeme yapabilir. İzlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Trafik cezası ödemesi yapmak isteyen kişi Gelir İdaresi Başkanlığı ile anlaşması bulunan bankalar arasından tercih ettiği herhangi bir banka şubesine şahsen gider.
 • Numeratörden sıra numarası alınır ve beklenir.
 • Daha sonra görevli kişiye aracına ya da kendi adına ceza kesilmiş bulunan kişiye ait TC Kimlik numarası bilgisi verilir.
 • Ödeme yapılır ve karşılığında makbuz alınır.

Trafik Cezası Ödeme PTT Şubesi

PTT şubesinden trafik cezası ödenebiliyor.Bu yöntemde yine ceza kesilen kişi adına bir başkası da ödeme yapabilir. PTT görevlisine trafik cezası ödemekle sorumlu bulunan kişiye ait TC kimlik numarası bildirilir ve ödeme yapılarak makbuz alınır.

Burada unutulmaması gereken nokta PTT şubelerinin sadece nakit ödeme kabul ettiğidir. PTT şubeleri üzerinden banka kartı ya da kredi kartı ile trafik cezası ödeme işlemi yapılamaz.

İnternet Üzerinden Trafik Cezası Ödeme

İnternet üzerinden trafik cezası ödenebiliyor. Bunun için Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web sitesine giriş yapılır. Burada bildirilen yönlendirmeler takip edilerek, trafik cezası ödemesi kredi kartı bilgileri girişi yapılmak suretiyle ödenebilir.

İnternet üzerinden yapılabilecek bir diğer trafik cezası ödeme yöntemi Gelir İdaresi Başkanlığı ile anlaşması bulunan bankaların internet şubelerinin kullanımıdır. Bu amaçla bahse konu bankanın internet sitesine giriş yapılır. Bu yöntemde bir başkası adına ödeme yapılamaz. Bu amaçla izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Öncelikle bankanın internet sitesine giriş yapılır.
 • Daha sonra ‘’Ödemeler’’ menüsü üzerinden ‘’Trafik Cezası Ödeme’’ seçeneğine tıklanır.
 • İlgili seçenek üzerinden ceza ödemesi yapacak kişi kendi tercihine göre, ‘’Kredi Kartı İle Ödeme’’ ya da ‘’Hesaptan Ödeme’’ seçeneklerinden birini seçer.
 • Seçilen ödeme seçeneğindeki yönlendirmeler takip edilerek trafik cezası ödenir.

Trafik Cezası Ödeme E-devlet Sitesi

E-devlet sitesi kullanılarak trafik cezası ödenebilir. Bunun için e-devlet sitesine TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapılır. Giriş yapıldıktan sonra ilgili bölümden trafik cezası sorgulanır. Yine bu site üzerinden, Gelir İdaresi Başkanlığı sitesine yapılan yönlendirme takip edilerek kredi kartı bilgileri ile trafik cezası ödeme işlemi gerçekleştirilir. Bu yöntemde de bir başkası adına ödeme yapılamaz.

E-devlet sitesine giriş yapmak için gerekli e-devlet şifresi herhangi bir PTT şubesine şahsen gidilerek alınabilir. Bu aşamada e-devlet şifresi vermek için PTT görevlisi başvuruda bulunan vatandaştan nüfus cüzdanını ibraz etmesini ister. Daha sonra 2 TL ödeme yapılır ve e-devlet şifresi alınır.

Trafik cezası ödemeişlemi yukarıdaki yollardan herhangi birisi tercih edilerek yapılabilir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@