İnternetten Kredi Kartı ile SGK Borcu Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

İnternetin hayatımıza kattığı kolaylardan biri de, hızlı ve güvenli şekilde faturalarımızı ve kurum borçlarımızı ödememizde kolaylık sağlamasıdır. Bunlardan biri de kredi kartı ile SGK borcu ödeme işlemi olup, kredi kartınızla SGK prim borçlarınızı rahatlıkla ödeyebilirsiniz. Kredi kartıyla SGK borcu nasıl ödenir? Sorusunun cevabını ve daha fazlasını, finans haber yazımızın devamında bulabilirsiniz.

SOSYAL GÜVENLİK 08.01.2020 - 11:06 08.01.2020 - 11:06

İnternet üzerinden farklı kanalları kullanarak, SGK borcunuzu kredi kartınızla kolay bir şekilde ödeyebilirsiniz. Konu internet üzerinden ödeme olunca, birçok insan bu konuda biraz tedirginlik yaşamaktadır. Ancak hemen belirtelim ki, ödeme kanallarının güvenli olması durumunda hiçbir sıkıntı yaşamadan işlem yapabilirsiniz. Ki SGK borçlarınızı ödeyebileceğiniz yerler, tamamen resmi kurum sayfaları olduğu için güven açısından hiçbir problem yaşamadan SGK primlerinizi ödeyebilirsiniz.

İnternetten Kredi Kartı ile SGK Borcu Ödeme

Çalışanın sigorta primlerinin, bilindiği üzere işverenler tarafından yatırılması gerekir. İşverenlere bu primlerin ödenmesi konusunda büyük bir rahatlık sunan SGK, bir yandan da internetten ödeme sistemiyle kendi yükünü de azaltmış oluyor.

E-devlet, SGK resmi sayfaları ve banka internet hesapları üzerinden, SGK primlerinizi rahatlıkla ödeyebilirsiniz.

E-Devlet ile Kredi Kartından SGK Borcu Ödeme

Sistem yavaşlıklarını kaldırmak ve iş yükünü azaltmak için kurulan e-devlet sistemi, birçok alanda vatandaşlara kolaylıklar sunuyor. Farklı resmi kurum ödemelerinin de yapılabildiği bu sistem üzerinden, kredi kartıyla SGK prim borcu ödeme işlemleri de kolaylıkla yapılmaktadır.

Bunun için yapmanız gereken, sisteme giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu Kart ile Prim Ödeme sayfasına ulaşmanız ve bu sayfa üzerinde yer alan ilgili bilgileri doldurarak onaylamanız yeterli olacaktır. bu sayede, herhangi bir sorun yoksa dakikalar içerisinde internetten SGK borcu ödeme işleminiz gerçekleşecektir.

İnternet Bankacılığı ile SGK Borcu Ödemesi

Bildiğiniz üzere bankalar, fiziki şubelerin yükünü azaltmak ve müşterilerine daha konforlu hizmet verebilmek için, çoktandır mobil ve internet bankacılığı hizmeti vermektedir. bu bankacılık kanallarından, birçok bankacılık işleminin sorunsuz bir şekilde yapılması mümkündür.

Bankanızın mobil veya internet şubesine girdikten sonra, her bankada değişmekle birlikte genelde “Ödemeler” sekmesinde yer alan SGK Ödemeleri gibi ibarelerin bulunduğu yere ulaşarak prim ödemelerini yapabilirler. Bu işlemde güvenli olduğu kadar, aynı zamanda son derece pratik ve ücretsiz bir işlemdir.

SGK Prim Borçları İçin Otomatik Ödeme Talimatı

Bankaların tamamı olmasa da, birçok banka bu konuda müşterilerine avantajlar sağlamaktadır. SGK borçlarının otomatik ödeme talimatıyla ödenmesi ya da düzenli ödeme talimatının verilmesi, bazı bankalarda söz konusudur. Bu nedenle çalışmış olduğunuz bankanın, böyle bir hizmeti olup olmadığını öğrenerek talimat verebilirsiniz. Otomatik ya da düzenli ödeme talimatları sayesinde, kartınızdan ya da hesabınızda para olması durumunda hesabınızdan SGK prim borcunuzun her ay düzenli olarak ödenmesini sağlamış olursunuz.

SGK Borcu Ödemek Ücretli mi?

Banka hesapları üzerinden yapılacak işlemler için, mobil ve internet bankacığında herhangi bir ücret alınmamaktadır. Kredi kartı kullanımında ise, her bankanın kendi çalışma planına göre küçük ücretler kesmesi söz konusu olacaktır.

Kimi bankalar bu ödemeleri alışveriş olarak kabul ederken, bazı bankaların ise nakit çekim şeklinde değerlendirdiğini unutmayın. Bunun için konuyla alakalı bankanızdan daha detaylı bilgi almanız, yararınıza olacaktır.

Bankalar SGK Ödemeleri İçin Taksit Yapıyor mu?

Güncel olarak Vakıfbank ve Halkbank tarafından, bu ödemeler için taksitlendirme yapılmaktadır. Bu bankaların kredi kartı ile SGK borcu ödeme işlemleri için taksit yapıp yapmadıklarını işlem yapmadan önce sorgulamanız, daha sağlıklı olacaktır.

İnternetten SGK borcu ödeme işlemleri, yukarıda sayılanlar kadar basittir. Bu yöntemlerin dışında SGK il Müdürlükleri üzerinden de, kredi kartınızla borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@