18 Haziran 2020 Perşembe 13:00
Kazakistan İş İmkanları ve En Çok Aranılan Meslekler

İş için Kazakistan’da fırsatlar inşaat, maden ve turizm sektöründe sunulmaktadır. Bu sektörlere başvuru yapmak için, internet üzerinden ilanlar takip edilebilmektedir. İnternet iş ilanı sitelerinde bulunan arama bölümüne ‘’Kazakistan inşaat sektörü iş ilanları’’ başlığı altında rama gerçekleştirilerek, inşaat şirketlerinin ilanlarına ulaşılabilmektedir. Kazakistan’da en dolgun maaş ise madencilik sektörü çalışanlarına sunulmaktadır.

Aynı arama kriteri, turizm ve madencilik alanları için de kullanılmaktadır. Kazakistan iş imkanları koşullarından yaralanmak için, çalışma vizesi almak gerekmektedir. Çalışma kollarına dair başvuru yapılabilecek meslekler alt başlıklardan öğrenilebilmektedir. Çalışma vizesi almak için izlenecek yol ve gerekli evraklar ise son başlık içerisinde sunulmaktadır.

Kazakistan İş İmkanları Turizm Sektörü

Turizmciler için Kazakistan iş fırsatları otellerin bünyelerinde sunulmaktadır. Yabancılar, Otellerin mutfaklarında çalışma olanağı bulabilirler. Turizm bölümlerinden mezun olan kişiler, iş başvurularında avantaj elde etmektedir. Çalışma koşulları avantajlı olan otellerde, meslek sahibi olabilme oranları daha yüksektir. Turizm sektörüne yönelik başvuru sağlanabilecek meslekler, şu şekilde sıralanmaktadır:

•    Otel barmenliği
•    Otel resepsiyonistliği
•    Otel mutfağında aşçılık
•    Otel garsonluğu

Bu meslek guruplarına başvuru sağlamak için, internet üzerinden ilanlar takip edilmelidir. İnternet ilan sitelerinde yer alan arama bölümüne ‘’ Kazakistan turizm sektörü iş ilanları’’ başlığı yazılarak, arama yapılmalıdır. Arama sonucu çıkan otellere, bu meslek guruplarına yönelik başvuru sağlanabilmektedir. Başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler, çalışma vizesi alımı ile iş başı yapabilmektedir. Kazakistan çalışma vizesi başvurusu alımında izlenecek yol, son başlık içerisinde yer almaktadır.

Kazakistan İş İmkanları İnşaat Sektörü

İnşaat işçileri için Kazakistan iş fırsatları inşaat projeleri yapımı aşamasında sunulmaktadır. Usta konumunda olan işçiler, iş başvurularında avantaj yakalamaktadır. İnşaat projelerinin yapımı için deneyimli ve işi bilen elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Kazakistan iş imkanları açısından inşaat sektöründe en çok alım yapılan meslekler şu şekilde sıralanmaktadır:

•    Sıva ustası
•    Elektrik ustası
•    İnşaat mühendisi
•    Boya ustası
•    Su tesisatı ustası
•    Duvar ustası
•    Kalıp ustası

Bu meslek guruplarına yönelik başvurular, internet üzerinden yapılabilmektedir.

İnternette yer alan iş ilanı siteleri arama bölümüne ‘’ Kazakistan inşaat sektörü iş ilanları’’ başlığı aratılmalıdır. Çıkan ilanlar içerisinden, seçilen firmanın ilanına başvuru gerçekleştirilebilir. İşçi olarak çalışabilmek, çalışma vizesi alımına bağlıdır. Başvuruda olumlu sonuç alan kişiler, çalışma vizesi talebinde bulunmalıdır. Talep için izlenmesi gereken yol ve evraklar son başlıkta sunulmaktadır.

Kazakistan İş İmkanları Madencilik Sektörü

Madencilik için Kazakistan iş fırsatları Taşocaklarında ve Kömür işletmelerinde sunulmaktadır. Madencilik mesleğine başvurmak için, internete ilan veren kömür işletmeleri takip edilmelidir. İnternet iş ilanı sitelerine ‘’Kazakistan madencilik iş ilanları’’ başlığı yazılıp, aratma yapılmalıdır. Çıkan firmalara, aynı sayfa üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Kazakistan’da en yüksek maaş oranları, madencilere yönelik sunulmaktadır. Başvurusu onaylanan kişiler, Kazakistan çalışma vizesi almalıdır. Vize alımında izlenecek yol alt başlık içerisinden, öğrenilebilmektedir.

Kazakistan İş İmkanları İçin Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İş için Kazakistan çalışma vizesi başvurusu Kazakistan Konsolosluklarına yapılmaktadır. Konsolosluk yoluyla, çalışma vizesi başvuru formu doldurulmalıdır. Forma ek olarak talep edilen evrakların da iletilmesi gerekmektedir. Konsoloslukların talep ettiği evraklar şu şekilde sıralanmaktadır:

•    Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
•    Pasaport ve fotokopisi
•    Sicil kaydı belgesi
•    Sağlık raporu
•    Kazakistan’da yaşanacak adrese dair ikamet belgesi
•    Çalışılacak firmanın Konsolosluğa yolladığı davet mektubu
•    Biyometrik fotoğraf

Bu belgelerin, doldurulan başvuru formuna eklenmesi ile işlem tamamlanmaktadır. Çalışma vizesi hakkında verilen karar, Konsolosluktan öğrenilmektedir. Çalışma vizesi alımı olumlu sonuçlananlar, Kazakistan iş imkanları koşullarından faydalanmaktadır. Olumlu cevap alan kişiler, Kazakistan’da iş başı yapabilme olanağına sahip olmaktadır.

isbilgisi.com


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.