İşsizlik Maaşı Ve Kısa Çalışma Ödeneği Ödemeleri Erkene Alındı! Kimlere Ne Zaman Ödeme Yapılacak?

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk milyonlarca vatandaşı ilgilendiren bir müjdeyi açıkladı. Bakan Selçuk'un açıklamasına göre Mayıs ayına ait işsizlik maaşları ile kısa çalışma ödeneklerinin ödemelerine bugünden itibaren başlandı.

EKONOMİ 01.06.2020 - 14:31 01.06.2020 - 14:31

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, milyonlarca vatandaşın beklediği haberi müjdeledi. Bakan Selçuk'un açıklamasına göre Mayıs ayına ilişkin işsizlik maaşı ile kısa çalışma ödeneği ödemeleri bugün hak sahiplerinin hesaplarına yatırılmaya başlayacak.

İŞSİZLİK MAAŞI ÖDEMELERİ ERKEN YAPILMAYA BAŞLANDI

İşsizlik maaşı ödemeleri her ayın 5'inde yapılırken koronavirüs sürecinde erken ödenerak vatandaşların ihtiyaçlarını karşılaşamaları sağlanıyordu. Türkiye'de geçtiğimiz ay olduğu gibi bu ay da işsizlik maaşı alacak olan yüz binlerce vatandaş 1 Haziran 2020 itibariyle ödemelerini almaya başladılar.

ÖDEMELER HAK SAHİPLERİNİN IBAN HESAPLARINA YAPILIYOR

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un açıklamalarına göre işsizlik ödeneği almaya hak kazanan vatandaşların ödemeleri başladı. Bu ödemelerin TC Kimlik numaralarının son hanesine göre yapılmaya başlandığı bildirildi. İşsizlik maaşı ödemesi alan vatandaşlar daha önce IBAN numaralarını İŞKUR'a bildirmişlerdi. Bu ödemeler hak sahiplerinin banka hesaplarına yapılacak ve dolayısıyla vatandaşların PTT şubelerine gitmelerine gerek kalmayacak.

İŞKUR'a IBAN bilgisi vermeyen vatandaşların işsizlik maaşlarını nasıl alacaklarına dair de bir açıklama yapıldı. Bakan Selçuk'un ifadelerine göre bu vatandaşlar daha önce olduğu gibi PTT şubelerine giderek ödemelerini tahsil edebilecekler.

Türkiye'de koronavirüs sürecinde yapılan sosyal desteklerden olan Kısa Çalışma Ödeneği hakkında da Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bilgi verdi. Bakan Selçuk yapmış olduğu açıklamada, “Mayıs ayı kısa çalışma ödeneği almaya hak kazanan vatandaşlarımızın ödemeleri 1 Haziran ile 5 Haziran arasında gerçekleşecek.” dedi.

HANGİ VATANDAŞLAR NE ZAMAN ÖDEME ALACAKLAR

Ayrıca Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan bilgilendirmede TC Kimlik numalarının son hanesine göre hangi vatandaşların kısa çalışma ödeneği veya işsizlik maaşlarını hangi gün alacakları da açıklandı. Buna göre TC Kimlik numaralarının son hanesi 0 olanlara 1 Haziran'da, 2 olanlara 2 Haziran'da, 4 olanlara 3 Haziran'da, 6 olanlara 4 Haziran'da ve 8 olanlara da 5 Haziran'da ödeme yapılacak.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@