İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Yeni Taksi Modelini Açıkladı! İstanbul'a Kiralama Yoluyla 5 Bin Yeni Taksi Geliyor!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'da yeni bir taksi modelini uygulamaya başlayacaklarını açıkladı. Bu kapsamda 5 bin yeni sarı taksiyi trafiğe sokacaklarını söyleyen İmamoğlu, taksilerinin sahibinin İBB olacağını ve kiralama yoluyla işletileceğini belirtti.

EKONOMİ 12.06.2020 - 14:06 12.06.2020 - 14:06

İstanbul'da şehir içinde en önemli ulaşım araçlarından olan taksi sistemine yeni bir uygulama geliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu konu hakkında bir açıklama yaparak yeni taksi modelini uygulamaya sokacaklarını söyledi.

TAKSİ SAYISI YETERLİ DEĞİL

Yeni taksi modelinin bir ihtiyaçtan kaynaklandığını söyleyen Başkan İmamoğlu, “İstanbul'da nüfusun artmasına rağmen 30 yıldır taksi plakasıverilmiyor. 11 milyon nüfusa sahip olan Paris'Te bugün 29 bin taksi, 7,5 milyon nüfusa sahip olan Hong Kong'da bugün 18 bin taksi, 8,5 milyon nüfusa sahip olan Londra'da bugün 21 bin taksi var. İstanbul'da ise sadece 17.395 taksi bulunuyor ve hizmette yeterli olmuyor. Korsan taksiler devreye giriyor ve taksici esnafımız da bundan zarar görüyor. Biz şimdi bir kiralama modelini devreye alacağız ve 5 bin yeni taksiyi şehrimize kazandıracağız. Bu yeni taksilerin sahibi İBB olacak. Kiralama yoluyla vatandaşlarımız tarafından işletilecekler” dedi.

YENİ TAKSİLER İSTANBULKART İLE ÖDEME ALABİLECEKLER

Yeni taksiler hakkında yapılan ön çalışma ile alakalı olarak bilgi veren Ekrem İmamoğlu, “Taksilerde elbise tek tip olacak ve 3 vardiya çalışılacak. Herkes istediği gibi hareket etme imkanı bulamayacak. Yani bir hizmet standartı oluşturulacak. Ayrıca elektronik ve gelişmiş bir sistem taksilerin içerisine donatılıacak. Müşteriler QR koduyla, İstanbulkart ile ödeme yapabilecekler. Özel tasarıma sahip olacan taksilerimiz. Görüntü kirliliğine neden olmayacaklar.” ifadelerini kullandı.

DENİZ TAKSİLER YENİDEN GELİYOR

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ayrıca deniz taksiler ile alakalı olarak da bilgi vererek, “Gelecek 8 ayda 50 deniz taksiyi İstanbul'a kazandırıp hizmete sokacağız. Daha önce bu denendi ama başarılı olamadı ve çöpleri şu anda Haliç'te duruyor. Biz ucuzlaştırarak deniz taksileri cazip hale getireceğiz. Ekstra iskeleler yaparak yaygın bir ulaşım ağı sağlayacağız. Daha önce deniz taksi yapıldı ama deniz taksiler için yanaşacakları iskele yapılmadı. Güdük kalmış bir projeyle İstanbul gibi bir metropole hizmet edilmez. Bizim farkımız deniz taksilerleortaya çıkacak.” şeklinde konuştu.

isbilgisi.com

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@