İstanbul Ticaret Odası'ndan Haziran Ayı Ürün Fiyat Listesi! Fiyatı En Çok Artan ve Azalan Ürün Ne Oldu?

İstanbul Ticaret Odası tarafından hazırlanan bir rapor sonrasında fiyatı Haziran ayında en çok artan ve azalan ürünlere dikkat çekildi. Bu süreçte otel oda fiyatlarına gelen zam oldukça dikkat çekti.

EKONOMİ 03.07.2020 - 08:53 03.07.2020 - 08:53

İstanbul Ticaret Odası tarafından şehir bazlı bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırmanın ardından perakende fiyatları konusunda hızlı bir yükseliş yaşayan otel fiyatları dikkatlerden kaçmadı. İstanbul Ticaret Odası bu süreçte perakende fiyatlarına bakarak fiyatı en az artan ve azalan ürünlerin duyurusunu yaptı.

Otel Fiyatlarına Büyük Zamlar Geldi!

İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksine bakıldığı zaman 242 ürünlük bir değerlendirme raporu hazırlandı. Bu değerlendirme raporunun ardından 88 perakende ürünün fiyatının beklenmedik şekilde arttığı ve bu süreçte 31 ürünün fiyatının da düştüğü belirlendi. Geriye kalan 123 ürünün fiyatında ise herhangi bir değişiklik yaşanmadı.

Hazırlanan rapor çeşitli ürün kategorilerine ayrılırken Kültür Eğitim ve Eğlence harcamaları grubuna bakıldığı zaman otellerde oda konaklama ücretlerinin yaşamış olduğu artış dikkatlerden kaçmadı. Otel odalarına yapılan zammın yüzde 15.26 seviyelerinde olduğu belirlendi. Bu süreçte fiyatı en fazla artış gösteren ürün olarak listenin üst sırasına adını yazdırmayı başardı.

Diğer bir kategori olan Gıda Harcamaları Yaş Kuru Sebze ve Meyveler alt grubunda yer alan soğan ise fiyatı en fazla düşen ürünler arasına girmeyi başardı. Yapılan değerlendirmelerde fiyatında yüzde 32.45 oranında bir gerileme yaşandı ve sonucunda fiyatı azaldı. Listede bulunan hem artış hem de azalış bakımından dikkat çeken iki ürün otel ve soğan oldu.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@