İstihdam Kalkanı Paketi Geliyor! İşte Yeni Ekonomik Paketle Çalışma Hayatında Yapılacak Değişiklikler!

Türkiye'de koronavirüs sürecinin ardından başlayan normalleşme döneminde ekonomik gelişmelere hız kazandırmak ve çalışma yaşamındaki sorunları çözmek için İstihdam Kalkanı Paketi hazırlanıyor. Peki yeni ekonomik paketle hangi yenilikler getiriliyor? Hangi uygulamalar devam edecek, hangi uygulamalar değiştirilecek?

EKONOMİ 14.06.2020 - 15:15 14.06.2020 - 15:15

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en geniş kapsamlı ekonomik paketlerinden olan İstihdam Kalkanı Paketi için ilgili bakanlıklar hazırlıklarına tüm hızıyla devam ederken yeni pakette yer alacak konular ile alakalı olarak konuların da detayları ortaya çıkmaya başladı.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI 3 AY DAHA UZAYACAK

Edinilen bilgilere göre 17 Temmuz'da süresi dolacak olan işten çıkarma yasağı 3 ay daha uzatılacak. Bu da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi ile verilen yetkiyle yapılacak.

Yapılacak yeni düzenlemeyle 2019 yılının başından 2020 Nisan'a kadar süre içerisinde işten çıkarılan vatandaşların son çalıştıkları iş yerine başvurmaları halinde işe alınmalarına yönelik teşvikler verilip yeniden istihdama katılmaları sağlanacak. Bu vatandaşlar işe alındıklarında tam zamanlı çalıştırılabilecek. Ayrıca işverenlerin bu vatandaşları çalıştırma durumları olmazsa ücretsiz izine çıkarma hakları da olacak.

İŞSİZLİK SİGORTASI FONU GÜÇLENECEK

Yeni yapılacak değişiklikle işverenlerin işsizlik sigortası fonuna ödedikleri prim oranı 2'den 4'e çıkarılacak. Bu şekilde olumsuz durumlarda imdada yetişen fonun daha da güçlenmesi sağlanacak.

İstihdam Kalkanı paketi ile 25 yaş altı ve 50 yaş üstü vatandaşların çalışma hayatına kazandırılması teşvik edilecek.

İstihdam Kalkanı Paketi ile alakalı daha çok sayıda yenilik yapılacak. Çalışmalar bittiğinde paket ile alakalı geniş çaplı açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@