Kıdem Tazminatında Yeni Karar! Tazminatta Tavan Fiyat Yükseltildi!

Son dönemlerde kıdem tazminatı konusunda tartışmalar arka arkaya devam ederken yeni bir açıklama daha yapıldı. Kıdem Tazminatı tavan fiyat uygulamasının 7 bin liraya yükseltildiği açıklandı. Bu durum çalışanları nasıl etkileyecek?

EKONOMİ 06.07.2020 - 08:57 06.07.2020 - 08:57

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen kıdem tazminatı konusunda yeni düzenlemeler yapıldı. Bir süredir sistemin değiştirilmesi ve Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi haline getirilmesi üzerine düzenlemeler konuşuluyor ve bu süreç çeşitli fikir ayrılıklarını da beraberinde getiriyordu. İş Kanunu çerçevesinde bir işverene bağlı olanlar, en az bir yıllık çalışma süresini tamamlamaları halinde her yıl için 30 günlük brüt ücretleri üzerinden kıdem tazminatı alabiliyorlardı. Ücreti yüksek olan çalışanların kıdem tazminatları da yükseliyor ve bu süreçte tavan fiyat uygulaması devreye giriyordu.

Kıdem Tazminatında Tavan Fiyat 7 Bin Liraya Çıkarıldı!

Eski iş kanunun 14. Maddesine bakıldığı zaman kıdem tazminatlarının yıllık tutar hesaplaması, en yüksek devlet memurunun bir yıllık çalışma süreci için ödenen azami emeklilik ikramiyesinden fazla olmuyordu. Bu hesaplama ise tavan fiyat olarak ifade ediliyordu. Bunun adından her yıl tavan fiyatlara iki kez zam geliyor ve bu zamlar Ocak ve Temmuz ayları için geçerli oluyordu.

Tavan ücrette bu süreç içerisinde yapılmış olan artıştan brüt ücreti 6 bin 730 liranın üzerine çıkan kişileri faydalanmaları bekleniyor. Yapılan zam sonrasında Haziran ve Temmuz aylarında kıdem tazminatı alan kişiler arasında bir fark olacak.

30 Haziran tarihinde işten ayrılan ya da emekli olan bir kişi 100 bin 950 lira tazminat alabilecekken, 1 Temmuz tarihinde başka bir kişi aynı şartlar dahilinde 106 bin 755 lira kıdem tazminatı alabilecek. Bu ise arada 5 bin 805 lira daha fazla kıdem tazminatı olduğunun bir kanıtı olarak ifade ediliyor.

 isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@