Kira Artış Oranı Nasıl Belirlenir? Temmuz Ayı Kira Artış Bedeli Açıklandı Mı? Ev Kiralarına Ne Kadar Zam Geliyor?

Temmuz ayının gelmesi ile birlikte pek çok kişi evlere yapılacak kira artış bedelini merak etmeye başladılar. Bunun üzerine açıklanıp açıklanmadığı sorgulanmaya başladı. İşte detaylar!

EMLAK 02.07.2020 - 22:20 02.07.2020 - 22:20

Temmuz ayına girmişken pek çok ev sahibi ve kiracı tarafından emlak piyasasında en çok kira artış oranları merak ediliyor. Bu süreçte yeni ayda kiralara yapılabilecek zam oranlarının belli olup olmadığını sorgulamaya başladılar. Bu durumda TÜİK tarafından açıklanan Haziran ayı enflasyon rakamları ile birlikte kira artış bedeli belirlendi. Geçtiğimiz günlerde TÜİK tarafından açıklanan veriler ise 3 aylık dönemi ifade etmişti.

Temmuz Ayı Kira Artışı Ne Kadar Olacak?

Henüz yeterli verilerin açıklanmaması nedeniyle Temmuz ayı kira artış oranı belli olmadı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 3 Temmuz Cuma günü yani yarın yapılacak olan açıklamaların ardından kira artış bedellerinin açıklanması bekleniyor. Yapılacak açıklama sonrasında hem ev sahiplerinin hem de kiracıların kafalarında oluşan soru işaretlerinin giderilmesi bekleniyor.

Enflasyon oranlarına bağlı olarak hesaplanacak olan kira artış bedeli sonrasında ev sahiplerinin bu bedel doğrultusunda kiralara zam yapabilecekleri belirlendi. Bunun fazlasını yapmak şikayet edilebilecek ve cezalandırılabilir.

Kiracılarda bu bedeller doğrultusunda kiralarına yapılan zamları kontrol altında tutabilecekler. Yarın enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından TÜFE ÜFE oranlarına bağlı olarak belirlenecek kira artış bedeli heyecana neden oldu.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@