Kısa Çalışma Ödeneği Alan Çalışanlara Kötü Haber! Sosyal Güvenlik Uzmanı Açıkladı!

Türkiye'de 11 Mart'tan itibaren başlayan koronavirüs salgını nedeniyle iş hayatının olumsuz etkilenmesinin ardından bazı ekonomik tedbirler devreye alındı. Bunlardan birisi de kısa çalışma ödeneği kapsamında çalışanlara tanınan imkan oldu. Sosyal Güvenlik Uzmanı Oğuz Aslım, kısa çalışma ödeneği ile alakalı olarak bir açıklama yaparak bu ödenekten faydalanan vatandaşlara kötü bir haber verdi.

DEVLET DESTEKLERİ 07.06.2020 - 11:44 07.06.2020 - 11:44

Türkiye'de koronavirüs salgınının ardından alınan Ekonomik İstikrar Kalkanı kararlarından birisi de Kısa Çalışma Ödeneği oldu. Faaliyetini tamamen veya kısmen durduran iş yerlerinde çalışan vatandaşlara prim ödeme gün süresine göre Kısa Çalışma Ödeneği adı altında maaş desteği verilmeye başlandı. Milyonlarca vatandaş bu desteklerden faydalanırken Kısa Çalışma Ödeneği'Nin detayları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ALANLAR PRİM KAYBI YAŞAYACAK

Sosyal Güvenlik Uzmanı Oğuz Aslım, Kısa Çalışma Ödeneği hakkında çarpıcı bir değerlendirmede bulundu. Buna göre Kısa Çalışma Ödeneği'nden faydalanan vatandaşlar sigorta primlerinde hak kaybı yaşayacaklar.

DAHA GEÇ EMEKLİ OLACAKLAR!

Konu hakkında detaylıca bir değerlendirme yapan Oğuz Aslım, “İŞKUR'a başvuru yapan işletmelere çalışma süresinin ne kadar olacağı sorulur. Burada çalışanların kaç gün çalışacakları belirlenir ve o gün sayısına göre sigorta primi iş yeri tarafından ödenir. Örneğin o ay içerinde 10 gün çalışma yapacak olan şirket 10 günlük maaşı çalışanına ödüyor. Buna bağlı olarak 10 günlük de sigorta primi ödemekle yükümlü oluyor. Üç aylık bir Kısa Çalışma Ödeneği süresinde 60 günlük bir prim kaybı meydana geliyor. Bu nedenler Kısa Çalışma Ödeneği alan çalışanların emeklilik süreleri 60 gün uzayacak.” dedi.

Kısa Çalışma Ödeneği'nden şu anda Türkiye'de milyonlarca çalışan yararlanıyor. Bu nedenle çalışanların emeklilik süreleri prim günü hesaplarına göre uzamış olacak. Bu çalışanlar normalden daha geç emekli olacaklar.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@