Kısa Çalışma Ödeneği Uygulamasında Önemli Değişiklik! Yeni Dönemin Yeni Uygulaması Belli Oldu!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanması devam eden istihdam paketi le alakalı olarak yeni detaylar belli olmaya başladı. Yapılacak olan düzenlemede kısa çalışma ödeneği ile alakalı olarak bazı değişiklikler yapılacak. Bu değişiklikler ile istihdama yönelik teşviklere hız verilecek. İşte yeni istihdam paketinin detayları...

EKONOMİ 09.06.2020 - 18:45 09.06.2020 - 18:45

Türkiye'de koronavirüs sürecinde alınan ekonomik tedbirlerin ardından normalleşme dönemindeki ekonomik önlemleri kapsayan yeni istihdam paketi ile alakalı olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalarda sona gelindi.

KISA ÇALIŞMADAN DÖNENLERE TEŞVİK VAR

Yeni istihdam paketinde kısa çalışma ödeneği ile alakalı olarak önemli değişiklikler yapılacak. Kısa çalışma ödeneği uygulamasından normal çalışmaya dönecek olan işverenlere İşsizlik Fonu'ndan karşılaşmak üzere bazı teşvikler verilecek. Böylelikle tıpkı kısa çalışma ödeneğinde olduğu gibi çalışanların ücretlerinin bir kısmı yine İşsizlik Fonu'ndan karşılanacak.

İŞTEN ÇIKARDIKLARINI YENİDEN İŞE ALANLARA TEŞVİK

Yapılacak yeni bir düzenleme de işten çıkarmalarla alakalı olacak. Süre uzatımının yanında 1 Ocak 2020 ile 17 Nisan 2020 tarihleri arasında işten çıkartılan çalışanlarını yeniden işe alacak olan işverenlere prim teşviki verilecek.

KAYIT DIŞINI ENGELLEYECEK DÜZENLEME

Ayrıca kayıt dışı istihdamı önlemek için de bir teşvik düzenlemesi yapılıyor. Yeni istihdam paketinde yer alacak yeni düzenlemeye göre sigortasız çalıştırılan işçilerin sigorta girişlerini yapan işverenlere teşvik verilecek.

Son olarak yapılacak olan değişiklik ise 20 yaş altı ve 50 yaş üstü kişilerin istihdamını kolaylaştırmak için atılan adım olacak. Buna göre Bu yaş gruplarındaki kişilerin esnek çalıştırılmasını sağlayacak değişiklikler yapılacak.Esnek çalıştırılacak kişilerin sosyal güvenlik işlemleri de esnek olacak.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@