Konut Kredi Faizlerinde Rekor Artış! Kredi Talebi ve Yapılan Ödemeler Tüm Zamanların Üzerine Çıktı!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan açıklamanın ardından 2020 yılının ilk yarısında gerçekleşen bankacılık konut kredi bakiyesinin rekor kırdığı ve tüm zamanların üzerine çıktığı belirtildi.

EKONOMİ 04.07.2020 - 15:56 04.07.2020 - 15:56

Kamu bankaları tarafından Haziran ayının başında açıklanan konut kredi kampanyası kısa sürede geniş yankı uyandırdı. Ev sahibi olmanın giderek zorlaştığı ve birçok kişi için hayal haline geldiği bu dönemde konut kredi faizleri Cumhuriyet tarihinin en düşük faiz oranı açıklandı.

Düşük faiz oranını duyan ve bu fırsatı kaçırmak istemeyen binlerce vatandaş bankaların yolunu tuttu. Gelen taleplerin ve onaylanan başvuruların sayısının giderek yükselmesi üzerine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından bir açıklama yapıldı. 2018 yılı değerlendirmelerinde konut kredisi bakiyesi 188.5 milyar lira olarak açıklanmıştı. 2019 yılının sonunda bu miktar biraz olsun arttı ve sonucunda 198.7 milyar liraya kadar çıktı.

2020 Yılında Yaşanan Artış Tüm Zamanların Üzerine Çıktı!

2020 yılına gelindiği zaman ilk çeyrekte konut kredilerinde 12.3 milyar lira değerinde bir yükseliş meydana geldiği belirlendi. Bu süreçte sadece 2020 yılında 211 milyar liraya kadar yükseldiği belirtildi.

Ardından konut kredi faiz oranının açıklanmasının ardından bu oranların giderek yükseldiği belirlendi. Tüm zamanların altı aylık rekoru kırılmış oldu. Bu durumda bankacılık sektörünün konut kredi bakiyesi sadece ilk yarıda 32.2 milyar liraya kadar yükselmiş oldu.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamaların ardından bu dönemde kredi fırsatçılarına da dikkat çekildi. Fırsatçılıkla birlikte konut fiyatları normalden daha fazla yükseltildiği için bu oranların daha fazla yükselme şansının da önüne geçildiği belirtildi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@