Koronavirüs Cezalarını Ödemeyenler İçin Kötü Haber! Faiz İşlemeye Başladı!

Koronavirüs salgını ile mücadele sırasında konulan yasaklara uymayan kişilere çeşitli cezalar kesildi. Bu cezaların ödenmemesinin son derece tehlikeli olduğu avukatlar tarafından ifade edilirken, yasal faiz sürecinin ilk bir ayın sonunda işlemeye başladığı açıklandı.

EKONOMİ 06.07.2020 - 09:51 06.07.2020 - 09:51

Koronavirüs salgını ile mücadelede çeşitli tedbirler gündeme gelmeye başladı. Bu süreçte tedbirlere uyulması ve salgının en az zararla atlatılmasını sağlamak için bazı cezai yaptırımlar da getirildi. Sosyal mesafenin korunması ve virüsün yayılım hızını yavaşlatmak için sokağa çıkma kısıtlaması ile maske kullanımı gibi çeşitli tedbirler alındı.

Bu tedbirlere uyum sağlamayarak hem kendi hem de diğer vatandaşların canını tehlikeye atan kişilere karşı sıkı bir denetim sistemi kuruldu. Yasaklara uymayan kişilere bazı cezai işlemler gerçekleştirildi. Pek çok vatandaşın bu dönemde para cezaları ile karşı karşıya kaldıkları belirlendi.

Cezalara Faiz İşlemeye Devam Ediyor!

Pek çok vatandaşın ise kesilen cezaları ciddiye almadıkları ve salgın sonrasında silineceğine dair çeşitli inançlarının oluştuğu belirlendi. Bu durum ise son derece yanlış bir durum olarak değerlendirilirken avukatlar tarafından konu hakkında vatandaşlara da bir uyarı yapıldı. Yapılan uyarılarda cezanın kesilmesinin ardından bir aylık sürecin sonunda faiz sürecinin başladığının altı çizildi.

Bir ayın ardından işleyen faiz sonrasında ödenmesi beklenen ceza tutarı giderek artacak ve aynı zamanda ödenmemeye devam edilmesi halinde haciz işlemlerinin başlayabileceği ifade edildi. Haciz işlemlerinin ise belirli bir sürenin ardından gayrimenkul ve menkuller üzerinden gerçekleştirileceği belirtildi.

Avukatlar tarafından vatandaşlara yapılan uyarıların ardından TCK’nın 195. Maddesi çerçevesinde ödenmeyen cezalar için 2 ay ile 2 yıl arasında değişen hapis cezalarının da olduğu belirtildi. Bu konuda mahkemelerin vermiş olduğu yetkiye ve karara göre işlem yapılabiliyor.

Alınan cezaların ilk 15 günlük süre içerisinde başvuru yapılması ve ardından ödenmesi halinde indirimli bir sürecin dahil olduğunun da altı çizilmiş oldu. Bir ay içerisinde ödeme yapmak için başvuran kişilerin ise 4 eşit taksit halinde ödeme yapabilecekleri açıklandı.

 isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@