Koronavirüs Rakamları Bilim Kurulu Üyelerini Endişelendirdi! Sokağa Çıkma Yasakları Geri Gelecek Mi?

Türkiye'de koronavirüs rakamlarının bir süredir düşüş göstermesi ve ölümcül salgının kontrol altına alınmasının ardından yaşanan gelişmeler Bilim Kurulu üyelerini endişelendirmeye başladı. Bilim Kurulu'nun alanında uzman olan başarılı isimleri ikinci dalganın ayak seslerini duyduklarını ve tedbirlerin yeniden geri gelmesinin sürpriz olmayacağını belirterek vatandaşların önlemlere uymalarının bunda büyük rol oynayacağını söylediler.

GÜNDEM 14.06.2020 - 13:35 14.06.2020 - 13:35

Türkiye koronavirüs sürecinde başarılı sonuçlar alarak hastalığın sayısını alt seviyelere çekmeyi sağladı. Bu sonuçla beraber 1 Haziran'dan itibaren hızlı bir şekilde ülkede hayat normalleşti. Ancak hayat normalleşirken çok sayıda vatandaşın maske takmak, sosyal mesafeyi korumak ve hijyene önem vermek gibi tedbirleri bırakıp rehavete kapılmaları nedeniyle olumlu tablo bir anda olumsuza doğru evrildi.

İKİNCİ DALGA MI GELİYOR?

Son iki gündür günlük koronavirüs tablosunda yeni koronavirüs rakamlarının 1.000 sınırını aşarak 1.500'e dayanması sebebiyle Bilim Kurulu üyeleri ikinci dalganın ayak seslerini duyduklarını açıklamaya başladılar.

SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI YENİDEN GÜNDEME GELEBİLİR

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü yaşanan olumsuzluklara rağmen hala iyimser olduğunu söyleyerek, “Koronavirüs kontrol altına alınmıştır. Şu anda ikinci dalga başladı diyemeyiz. Hastanede yatış sayıları artarsa bu durumdan bahsedebiliriz. Salgın bitti algısının sonuçları çok kötü olur. Eğer yeni vaka sayılarında artış devam ederse sokağa çıkma yasağı ve diğer tedbirler yeniden gündeme gelir.” dedi.

TEDBİRLERİN GERİ GELMESİ SÜRPRİZ OLMAZ

Bir diğer Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Sema Kultufan Turan yaptığı açıklamada, “Koronavirüs rakamlarına baktığımızda kontrol altından çıkmış bir tablo henüz yok. Ancak yeni vaka sayıları 1.000 üzerinde gelmeye devam ederse farklı önlemler almak, kaldırılan tedbirleri geri getirmek gibi yollara başvurmamız sürpriz olmaz.” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞLAR TEDBİRLERE UYMAZSA BÜYÜK TAHRİBAT OLACAK!

Türkiye'de günlük koronavirüs tabloları artık her zamankinden daha çok önem sahibi oldu. İkinci dalga etkisini göstermeye başlarsa tedbirler yeniden gündeme gelecek. Bu durumda en büyük görev ise vatandaşlara düşüyor. Koronavirüste ikinci dalganın ekonomik tahribatı birinci dalgadan çok daha büyük olacak. Vatandaşlar sokağa çıkma yasağı kararlarına geri dönmek istemiyorlarsa masketakmak, sosyal mesafe kurallarına uymak ve temliğe özen göstermek zorundalar.

isbilgisi.com

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@