Koronavirüsle Mücadele Devam Ediyor! Üzerinde Çalışılan Aşının Fiyatı Açıklandı!

Koronavirüs salgını ile mücadele derken gözler ilaç ve aşı çalışmalarına çevrildi. Şimdilerde üzerinde çalışmaların devam ettiği ilaçlardan birisinin piyasaya çıkış fiyatı açıklandı.

GÜNDEM 24.06.2020 - 20:30 24.06.2020 - 20:30

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını can almaya devam ediyor. Pandemi olarak ilan edilen bu süreç içerisinde salgına karşı çözüm bulmak, aşı ve ilaç geliştirmek için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Hem ülkeler hem de dünyaca ünlü şirketler aşı çalışmaları için ilk günden bu yana bir mücadele içerisine girdiler.

Geçtiğimiz aylarda umut verici sonuçları ile ön plana çıkan ABD’li şirket Gilead remdesivir isimli bir ilaç geliştirmişti. Bu ilacın yapılan testler ve denemeler sonrasında mücadele sırasında oldukça işe yaradığı belirlendi. Mücadelede başarılı sonuçların  gündeme gelmesinin ardından Hindistan konu hakkında önemli bir açıklamada bulundu.

Koronavirüs İlacının Fiyatı Açıklandı!

Hindistan merkezli Hetero Labs isimli şirket bu süreç içerisinde ilacın üretiminin yapıldığını ve salgınla mücadelede önemli sonuçlar vereceğini açıkladı. 100 miligramlık olan paket bu süreç içerisinde 5400 rupe yani 71 dolar olarak satılabilecek. Türkiye fiyatı ise bu hesaplamaya göre 486 lira olarak belirlenecek.

Yine Hindistan merkezli olan başka bir şirket ise yapmış olduğu açıklamalarda başka bir ilaç versiyonunun geliştirildiğini ve diğer ilaca göre fiyatının çok daha uygun fiyatlı olacağını açıkladı. İlaç hakkında yapılan değerlendirmelere göre daha önceki dönemlerde 3 farklı ülkeden onay aldığı açıklanmıştı. İlacın ne zaman piyasaya sürüleceği ve satışa çıkacağı ise henüz bilinmiyor.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@