Koronavirüste Yeni Vaka Sayıları Yükseldi, Maskesiz Sokağa Çıkma Yasakları Artıyor! Türkiye'de Hangi İllerde Maskesiz Sokağa Çıkmak Yasak?

Türkiye'de koronavirüs salgınının etki alanını yeniden genişletmeye başlaması üzerine yetkililer harekete geçtiler. Vatandaşların tedbirlere uymaması neticesinde meydana gelen yeni vaka artışları nedeniyle çok sayıda ilde sokağa çıkma yasağı ilan edilmeye devam ediyor. Türkiye'de hangi illerde maskesiz sokağa çıkmak yasak oldu?

GÜNDEM 14.06.2020 - 23:56 14.06.2020 - 23:56

Türkiye'de son günlerde açıklanan günlük koronavirüs tablolarına göre ölümcül salgın yeniden ülke genelinde harekete geçti. Her gün artmaya devam eden yeni vaka sayıları nedeniyle Bilim Kurulu'nda bir panik oluşurken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da meydana gelen artışın tedbirlere uymamak için ısrar eden vatandaşlardan kaynaklandığını açıkladı.

VATANDAŞ TEDBİRLERE DUYARSIZ KALDI

Sosyal mesafe, temizlik kuralları ve maske takılması ile koronavirüsün yayılmasının engelleneceğini söyleyen yetkililer bunu vatandaşların uygulamaya sokmalarını sağlayamıyorlar. Bu nedenle çok sayıda ilde vatandaşların maskesiz bir şekilde sokağa çıkmaları yasak edilmesi sürüyor.

MASKESİZ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZASI 3.150 TL

Şu ana kadar alınan kararlarla toplam 40 ilde maskesiz sokağa çıkmak yasak edildi. Vatandaşların kurallara uymaması nedeniyle alınan bu yasaklama kararı kolluk kuvvetlerince uygulanmaya başlandı. Sokağa maskesiz çıkan vatandaşlara İl Hıfzıssıhha Kurulları tarafından belirlenen 3.150 TL ceza veriliyor.

Türkiye'de şu anda hangi illerde maskesiz sokağa çıkmanın yasak olduğu merak ediliyor. Merkezi yönetim tarafından alınmayan maskesiz sokağa çıkma yasakları her ilde ayrı ayrı karar verildiği için oldukça dağınık bir listeye sahip. Bu nedenle çok sayıda vatandaş ya yanlış listelere maruz kalıyor ya da bilmediği için ceza ödemek zorunda oluyor.

MASKESİZ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANAN İLLERİN LİSTESİ

Türkiye'de şu anda Tunceli, Siirt, Sakarya, Kayseri, Karabük, Kars, Elazığ, Erzurum, Diyarbakır, Kütahya, Artvin, Bursa, Kocaeli, Bolu, Gümüşhane, Gaziantep, Kahramanmaraş, Konya, Burdur, Isparta, Kırklareli, Kırıkkale, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Zonguldak, Malatya, Amasya, Mardin, İzmir, Iğdır, Şanlıurfa, Adıyaman, Afyonkarahisar, Muğla, Uşak , Rize'de maskesiz sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

Öte yandan yarından itibaren bu listeye ek olarak bazı illerde maskesiz sokağa çıkma yasağı kararı alınması bekleniyor.

isbilgisi.com
 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@