Kredi Borcu Ödenmezse Kefile Ne Olur? Kefil Olurken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Günümüzün ekonomik koşullarında banka kredilerinin önemli bir kısmının ödenmediği, resmi kurumların verilerine göre de sabittir. Bu nedenle eşine dostuna kefil olan ancak kefil olunan borcun ödenmemesi nedeniyle, kredi borcu ödenmezse kefile ne olur? Sorusu, kefil olan kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. 

KREDİ 06.01.2020 - 22:12 06.01.2020 - 22:12

Maalesef ki günümüzde bu tip soruların cevabını aramak zorunda kalan kişilerin sayısı, her geçen gün artmaktadır. Özellikle toplumumuzun yardımsever kimliği, bazı durumlarda istenmeyen sonuçlarla karşılaşmamıza neden olmaktadır. Konuyu fazla dağıtmadan kredi borcu ödenmezse kefile ne olur? Sorusunun detaylarına gelecek olursak, şunlardan bahsedebiliriz.

Kredi Borcu Ödenmezse Kefile Ne Olur? 

Soruya net bir cevap olarak, bir borca kefil olan kişinin asıl borçlu gibi o borcun tüm sorumluluğunu atacağı imza ile üstlenmiş olduğunu belirtelim. Yani bir borca kefil olmak, karşı tarafa “asıl borçlu borcunu ödemezse tüm sorumluluk benim üzerimdedir” anlamına gelmektedir. 

Bu nedenle bankadan kredi çeken kişi kadar, kefil olan kişi de o borç bitene kadar aynı sorumluluğun altındadır. Eğer ki kefil olduğunuz herhangi bir borç ödenmemiş ve yasal süreci aşmışsa, kefil olarak ev ve iş yerinize haciz gelmesi ya da maaşınızın yasal mevzuatta belirtilen tutarına banka tarafından el konulması mümkündür. Aynı şekilde üzerinize kayıtlı taşınır ve taşınmaz malların bağlanması da, böyle bir durumda söz konusu olmaktadır.

Bankalar alacaklarını tahsil etmek için, öncelikli olarak asıl borçlu ile irtibata geçer. Alacağını asıl borçludan tahsil etmeye çalışan banka bunu başaramazsa, bu kez bu borca kefil olan kişi üzerinde aynı yaptırımları uygulama hakkına sahip olacaktır. Bu nedenle kefil olmak toplumda basit bir sorumluluk almak gibi gelse de, aslında o borcun tüm sorumluluğunu üzerine almak demektir.

Tüm Krediler İçin Kefilin Sorumluluğu Aynı Mı? 

Atılan imza ile alınan sorumluluklar arasında, yasal işleyiş bakımından hiçbir fark yoktur. Yani ister ihtiyaç kredisi ister konut kredisi olsun, hangi tutara kefil olmuşsanız o tutarın sorumluluğunu üstlenmiş olmaktasınız. Burada krediye göre tutar dışında kefillikte değişen, başka herhangi bir husus bulunmamaktadır.

Kefil Olurken Bir Daha Düşünün 

Her ne kadar sevip güvendiğiniz insanlara kefil olsanız da, verdiğiniz taahhüdü yerine getirebilecek konumda değilsiniz daha dikkatli olmanız gerekir. Aksi halde, maddi açıdan önemli bir buhranın içerisine girmeniz, kendi ailenizle aranızın açılmasına fazlasıyla sebep olacaktır. Kefil olurken tüm olumsuzlukları dikkate almanız, mevcut maddi durumunuzu da gözden geçirmeniz sizin açınızdan önemlidir.

Bir dostunuza kefil olduğunuzda borcun ödenmemesi halinde sizin yaşayacağınız sıkıntılar sebebiyle, bu dostluğun bitebileceğini de göz önünde bulundurarak hareket etmeniz en sağlıklı şekilde karar vermenize yardımcı olacaktır.

Bu yüzden çok kıymet verdiğiniz birisi dahi olsa, kefil olurken olumsuz olabilecek şeyleri de iyi bir şekilde değerlendirmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

Kefil Olurken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Herhangi bir banka kredisi için kefil olurken, mutlaka kefil olduğunuz kredi sözleşme fotokopisini almayı unutmayın. Bunun yanı sıra 2012 senesinden itibaren kefil olma şartları arasında, eş izni bulunmaktadır. 

Yani eşinizden izin almadan kefil olunması durumunda, bu kefillik geçersiz sayılmaktadır. Eğer ki banka sizden eş izni istememiş ise, ileride kefilliğinizin düşmesi söz konusu olabilir. Eşinizin yazılı ve imzalı bir şekilde, sizin ilgili kredi için kefil olduğunuza dair izin vermiş olması gerekir.

Kredi borcu ödenmezse kefile ne olur? Sorusuna cevap verdik. Konu hakkında iletmek istediklerinizi, yorum kısmından editörlerimize ileterek daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@