Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch'ten Çok Önemli Kredi Açıklaması!

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında rezervlerde yaşanan gerilemenin negatif etkileri üzerinde önemli uyarılar yapıldı.

EKONOMİ 03.07.2020 - 22:31 03.07.2020 - 22:31

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından yapılan açıklamalar sonrasında Türkiye’nin salgın döneminde yaşamış olduğu ekonomik göstergeler gündeme taşındı. Hazırlanmış olan rapor sonrasında zayıf para politikası kredibilitesi ve negatif reel faize ek olarak Merkez Bankası döviz rezervleri de ele alındı. Şubat ayından bu yana kaydedilen düşüşün bir anlamda risk olabileceği ve dış finansman risklerini artırdığı belirtildi.

Hazırlanan rapor sonrasında ortaya konan değerlere bakıldığı zaman Merkez Bankası’nın swap hariç net rezervinin Haziran ayı sonuna geldiği zaman -27,6 milyar dolara kadar gerilediği belirlendi. Bu rakamın yıl başı oranları ile karşılaştırması yapıldığı zaman 22,7 milyar dolar olarak açıklandığı öğrenildi.

Rezervlerde Yaşanan Gerileme Risk Olarak İfade Ediliyor

Şubat ayında meydana gelen incelemelerde düşük rezerv oranlarına ve buna bağlı olarak yüksek dış finansman ihtiyacına dikkat çekilmişti. Şubat ayından bu yana rezervlerde düşüşlerin giderek artması tehlike çanlarının çalmasına neden oldu. Yıl başında 87 milyar dolar olan swap hariç brüt rezervin bu noktada şimdilerde yapılan değerlendirmeler sonrasında 33 milyar dolara kadar gerilediği belirlendi. Bu durumun ise Türkiye’de bulunan politika faizinin genişleme döngüsünü destekleyeceği ifade edildi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@