Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Kredi kartı borcunun en son ödenmesi gereken günü ifade eden son ödeme tarihi, kişinin maaş günündeki değişiklik ya da farklı nedenlerle değiştirilmesi gerekebilir. Bu durumda kredi kartı kullanan kişilerin sıklıkla sorduğu kredi kartı son ödeme tarihi nasıl değiştirilir? Sorusuna ve kredi kartı hesap kesim tarihi ile ilgili farklı bilgilere, finans haber yazımızda yer verdik.

BANKACILIK 29.01.2020 - 14:08 29.01.2020 - 14:08

Kredi kartının son ödeme tarihini değiştirmek için, aynı zamanda hesap kesim tarihinin değişmesi gerekir. Son ödeme tarihinin maaş gibi gelir günlerine denk gelmemesi durumunda, ödemelerde yaşanacak gecikmeler kredi notunuzun düşmesine neden olur. Bu durumda ise, sonraki süreçte kredi ve kredi kartı başvurularının reddine neden olabilir. 

Bu sebeplerle kart borcunuzun son ödeme gününü, normal maaş gününüzden birkaç gün sonrasına almak önceden alabileceğiniz sağlıklı bir önlem olacaktır. Saydığımız bu sebeplere benzer sorunları yaşamamak için, hesap kesim ve dolayısıyla kredi kartının son ödeme tarihini değiştirebilirsiniz. 
Bu konuda tüketicinin ne yapacağını bilmemesi nedeniyle, bu işlemi yapmak zor zannedilmektedir. Oysaki basit birkaç adımla, kredi kartınızın son ödeme tarihini, rahat bir şekilde değiştirebilirsiniz.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Kredi kartlarının ekstre dönemlerini ifade eden hesap kesim tarihi, önceki ay ile içinde bulunduğunuz ayın arasında kalan süreyi ifade etmektedir. Yani kredi kartınızla o tarihe kadar yapacağınız harcamaların toplam değerlendirilmesi banka tarafından yapılarak, bankaya faizi ile birlikte ödemeniz gereken tutar bu süreç içerisinde netleşir. 

Hesap kesim tarihinden sonra yapılan harcamalar, bir sonraki ayın ekstresine devredilir. Belirtilen tarihteki dönem ekstre borcunuz, son ödeme tarihine kadar ödenmek durumundadır. O tarihe kadar borcun ödenmemesi ve sürenin geçmesi, daha fazla faiz ödemenize neden olacaktır. Sürenin yasal sınırları aşması durumunda ise, bankanın kartınızı bloke etmesi ve farklı yaptırımlara gitmesi mümkündür.

Bu nedenlerle böyle bir duruma düşmemek için, hesap kesim tarihinizin ve kredi kartı son ödeme tarihinin maaş gününden birkaç gün sonra olması sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Nasıl Değiştirilir? 

Kredi kartınızın son ödeme tarihini değiştirmek için yapmanız gereken şey, son derece basittir. Bunun için banka şubenize giderek, mevcut son ödeme tarihinin ödemelerinizi riske soktuğunu ve ödemelerde sorun yaşamamak için belirleyeceğiniz tarihte olmasına dair bir dilekçe verebilirsiniz. 

Bu işlemin takip edilen ilk ay için, yürürlüğe girmesi mümkündür. Bunun dışında mobil ya da internet bankacılığı üzerinden de birçok banka, hesap kesim tarihinin müşteri tarafından değiştirilmesine müsaade etmektedir. Bankanızın mobil ya da internet şubesine giriş yaparak, ilgili menülerden kredi kartı son ödeme gününü değiştirebilirsiniz.

Çoğu kişi tarafından önemsenmeyen bir durum olsa da, borcunu düzenli ödemek isteyen kişilerin kredi kartı borcunu rahat ödemesi için, bu adımı atması oldukça önemlidir. Aksi halde geciken borçlar nedeniyle düşecek kredi notu, ileride banka hizmetlerini kullanmanızı oldukça zorlaştırabilir.
Her banka tarafından verilen bir hizmet olmasa da, bankaların önemli bir kısmı ATM üzerinden de hesap kesim tarihinin değişmesine imkan vermektedir. Kredi kartını kullandığınız bankanın ATM’si üzerinden, böyle bir imkan bulunması durumunda kartınızın son ödeme tarihini kolaylıkla değiştirebilirsiniz. 

Bu işlemlerin nasıl yapılacağı her bankaya göre küçük farklılık gösterdiği için, tüm bankalar için detaylı anlatım yapamasak da işlemi yapacağınız bankacılık kanalını dikkatli bir şekilde incelediğinizde rahatlıkla ilgili menüleri bulabilirsiniz. 

Kredi kartı son ödeme tarihi nasıl değiştirilir? Sorusuna cevap verdik. Sizde ödemelerinizi aksatmamak için, bu bilgiler ışığında hesap kesim tarihinizi kolaylıkla değiştirebilirsiniz. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@