Kredi Kartının Arkasını İmzalamak Gerekir Mi?

Aslında kredi kartı kullanımı ile ilgili dikkat edilmemesine rağmen, farklı birçok detayı bulunmaktadır. Bu detayların önemli bir kısmı da, kart güvenliği açısından ihmal edilmeyecek derecede önemlidir. Kredi kartının arkasını imzalamak hakkında tüketicilerin yeterli kadar bilgi sahibi olmamaları, aslında önemli bir güvenlik açığını da ortaya çıkarmaktadır. Finans haber içeriğinin devamında, kredi kartının arkasını imzalamak gerekli mi? Sorusunun cevabını ve bu imzanın önemini sizlerle paylaştık

BANKACILIK 10.01.2020 - 22:36 10.01.2020 - 22:36

Aslında kredi kartı kullanımı ile ilgili dikkat edilmemesine rağmen, farklı birçok detayı bulunmaktadır. Bu detayların önemli bir kısmı da, kart güvenliği açısından ihmal edilmeyecek derecede önemlidir. Kredi kartının arkasını imzalamak hakkında tüketicilerin yeterli kadar bilgi sahibi olmamaları, aslında önemli bir güvenlik açığını da ortaya çıkarmaktadır. Finans haber içeriğinin devamında, kredi kartının arkasını imzalamak gerekli mi? Sorusunun cevabını ve bu imzanın önemini sizlerle paylaştık.

Kredi Kartının Arkasını İmzalamak Neden Gerekli?

Kredi kartı güvenliği, çeşitli önlemlerle çok daha iyi bir şekilde sağlanabilir. Kartın arkasını imzalamak bu güvenlik önlemlerinden en fazla ihmal edilen ve önemsemeyeni olsa da, kart güvenliğinizin artırılması için gereklidir. Banka ile yapılan kredi kartı sözleşmesinde gözden kaçan bu detay atlanıldığında, istenmeyen şekillerde kartın kullanılması durumunda farklı sıkıntıların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Yaptığınız kredi kartı sözleşmesine göre, kartın arkasına imza atmamak, kartın geçersiz sayılmasına neden olacaktır. Olası herhangi bir sorunda ise arkası imzalanmamış kredi kartları için, bankanın sorumlulukları daha az olmaktadır. Discover, Amerikan Ekspres, Visa ve Mastercard gibi kredi kartı sağlayıcılarının da bu konuya önemle değindikleri ve aksi halde geçersiz olacağını belirttikleri bilinmektedir. 

Normal mevzuatları incelediğimizde, kredi kartı kullanırken kartın kullanıldığı mağazanın arka yüzeyi kontrol ederek kartın imzalı olup olmadığına bakması gerekmektedir. Ancak maalesef ki günümüzde bu mevzuatı uygulayan mağaza ve kart kullanıcı sayısı yok denecek kadar azdır.

Kredi Kartı Dolandırıcılığından Korunmanın Yolları 

Kredi kartının arkasını imzalamak gerekir mi? Sorusuna cevap verdikten sonra, kredi kartı dolandırıcılığından korunmak için alınabilecek önlemlere de kısaca değinelim.

Sağlam kart şifresi oluşturma 

Özellikle mobil ve internet şubenizde kullanmak için oluşturacağınız kart şifrenizin, kolay tahmin edilmeyecek bir şifre olmasına dikkat edin. Kart şifrenizi oluştururken mümkün olduğu kadar uzun ve karışık şifreler oluşturmanız, kredi kartı güvenliği açısından daha büyük avantaj sunmaktadır. 

Kimlik avcıları uzun ve karışık şifreleri çözmekte bir hayli zorlanırlar. Ayrıca şifrenizi oluştururken içerisinde doğum tarihi gibi özel tarihlerin olmamasına dikkat etmek de, bu konuda alabileceğiniz önlemlerden biridir.

Bilgilerinizi Paylaşmayın

Mümkün olduğu kadar, özellikle yabancı ortamlarda kredi kartı bilgilerinizi paylaşmayın. Kart numarasının yanı sıra arkasında bulunan 3 haneli CVV kodunu paylaşmanız, birçok online alışveriş ortamında kart şifresi gerekmeden kredi kartınızın kullanılmasına davetiye çıkaracaktır.

Çevrimiçi Alışverişlere Kapatın ya da Limit Belirleyin

İnternet üzerinden sizden habersiz kartınızla yapılacak harcamaları engellemek için, kartın internet alışverişleri için bir limit belirlemeniz sağlıklı olacaktır. eğer ki internet üzerinden alışveriş yapan biri değilseniz, kartınızı bu alışverişlere tamamen kapatmak daha sağlıklı olacaktır.Aynı zamanda sanal kart belirleyip internet üzerinden alışverişlerinizi sanal kartlarla yapmanız, alabileceğiniz önemli bir güvenlik önlemidir.

Bilmediğiniz Linklere Tıklamayın

Kimlik avcılarının en sık başvurduğu yöntemlerden biri olan sahte site linkleri, bilgilerinizi ele geçirmek için ideal gördükleri bir yoldur. Sosyal medya ağlarından ya da SMS ile gelen bilmediğiniz linklere tıklamak yerine, bu girmek istediğiniz banka ya da farklı kurumların web sitelerinin doğru adreslerini öğrenerek veya Google üzerinden aratarak girmek daha sağlıklı olacaktır.

Ortak Ağlar Kullanırken Dikkatli Olun

Kredi kartı bilgilerinizi ele geçirmek isteyen kişilerin en fazla kullandıkları yöntemlerden biri de, ortak internet ağları üzerindeki kişileri hedef almalarıdır. Bu ağlar üzerinden yapacağınız işlemleri, kişisel ağlara göre çok daha rahat takip edebilme şanslarının bulunması sizin kart ve diğer kişisel bilgilerinizi riske atabilmektedir.

Kredi kartının arkasını imzalamak gerekir mi? Ve verdiğimiz diğer bilgiler hakkında merak ettiğiniz farklı konuları, yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@